Velkou výhodou leváků je přizpůsobivost, jsou šikovnější na obě ruce, říká speciální pedagožka

Datum publikace: 12. 12. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„To, že malé děti přehazují tužku nebo lžíci z jedné ruky do druhé a různě je zkouší, je zcela v pořádku. Kolem pátého roku by se mělo to, kterou rukou bude dítě psát, jasně zvýraznit,“ říká speciální pedagožka Drahomíra Jucovičová, která v pedagogicko-psychologické poradně pomáhá levorukým dětem i dětem se zkříženou lateralitou překonávat každodenní překážky.

Co když se ale ani v předškolním roce jasně neví, jestli máte doma levoruké nebo pravoruké dítě? A proč bychom se o to vlastně měli zajímat? „Pokud to není pořád jisté, používá se tabulka, do které si rodiče zhruba jeden měsíc zapisují, na které činnosti používá dítě tu nebo onu ruku. Může jim pak vyjít zajímavá věc,“ říká Drahomíra Jucovičová. Zmiňuje příklad ze své praxe, kdy se malý chlapec od svých rodičů naučil dominantě používat pravou ruku, i když sám byl levák. Do poradny ho pak v první třídě přivedly velké problémy s kreslením a psaním. „Nápodoba určitě funguje. Nebo bývá dítě ovlivněno tím, že mu rodiče všechno automaticky podávají do pravé ruky, chystají mu na pravou stranu lžíci a jiné předměty,“ vysvětluje speciální pedagožka.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/velkou-vyhodou-levaku-je-prizpusobivost-jsou-sikovnejsi-na-obe-ruce-rika-8635896

Chlapci si čtou knihu

Související články: