V prevenci skoliózy je klíčový pohyb a změny pozice

Datum publikace: 13. 09. 2018
Periodikum:
mojezdravi.cz
Dlouhé sezení ve škole, nedostatek pohybu a těžké aktovky - to jsou hlavní faktory, které v současnosti způsobují skoliózu u dětí. Ta se zpravidla naplno projeví až v dospívání. Vadné držení těla se ale objevuje už u předškoláků, potýká se s ním asi třetina z nich.

Skolióza velmi často vzniká v pubertě v době, kdy dítě rychle roste. " Vzniká v době, kdy kosti rostou rychleji, než svaly stačí sílit a růst, tudíž svaly nestačí držet napřímenou páteř proti gravitační síle Země. Nějakou vadu zad, které si všimne oko fyzioterapeuta, má téměř každé dítě zhruba od páté třídy. Ve většině jde o problémy, které jsou přehlížené a bolestivě se projeví až později,” vysvětluje hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky Iva Bílková.

Rodiče by si rozhodně neměli dělat starosti, pokud jejich dítě má v předškolním věku odstáté lopatky a vypouklé bříško. S nástupem hormonu testosteronu se totiž v první až v druhé třídě problém spraví. "Díky dostatečnému pohybu se klukům začnou rýsovat svaly a holčičky z bříška vyrostou. Této samoregulaci však výrazně překáží sedavý způsob života, proto je nutné, aby děti dlouhé sezení ve školních lavicích kompenzovaly volnočasovým pohybem,” doplňuje Iva Bílková. První třída je v tomto směru pro děti velkým zlomem, protože musí celé dopoledne a někdy i déle sedět na židli. Tento stav může ještě zhoršit nesprávný výběr aktovky i vybavení dětského pokoje. Děti na prvním stupni nosí v aktovkách 20 až 25 procent své váhy. To je stejné, jako by dospělý člověk o hmotnosti 70 kilogramů několikrát denně přenášel zhruba patnáct kilo. "Hmotnost aktovky hraje v motorickém vývoji dítěte významnou roli. Sama o sobě by měla být co nejlehčí, optimálně 800 až 1200 gramů, ergonomicky polstrovaná na zádech a se širšími ramenními pásy, které lépe roznášejí váhu na celá ramena a záda,” radí Iva Bílková.  

Hodně rodičů má tendenci investovat do drahých židlí. To ale není tak důležité. Více než na židli by totiž dítě mělo být doma v jiné pozici než ve škole. I kdyby děti ve školních lavicích seděly správně, hodina je dlouhá, židle tvrdá a zátěž z vlastně nehybného sezení svaly unavuje, takže se dítě po čase začne hrbit a bortit a záda ho bolí. Fyziterapeuté proto říkají, že nejlepší by bylo, kdyby děti mohly sedět na míči, občas si zahopsat a protáhnout svaly podél páteře. To je ale ve škole nemožné, proto je dobré to dětem dopřát alespoň doma. Nezlobte se také na děti, pokud se učí v leže na zemi. "Zvládá-li v této pozici i psát, nebránila bych mu, protáhne si bederní páteř, kterou u stolu hrbí na opačnou stranu,” doporučuje pro mnoho rodičů nečekanou možnost Iva Bílková.

Celý článek najdete zde: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-se-vyhnout-detske-skolioze-na-zidli-nezalezi-nechte-je-ucit-se-vleze-4460.html

další zprávy z médií