V pražských školkách chybějí tisíce míst, říká analýza

Datum publikace: 25. 02. 2020
Periodikum:
denik.cz
Jedním slovem tragická. Tak by se dala označit dostupnost mateřských škol v Praze. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí je z tohoto pohledu situace v metropoli nejhorší v celém Česku.

Podle posledních dat, jež má úřad k dispozici, byla odmítnuta pětina žádostí o umístění. V Praze se jedná o zhruba 8,5 tisíce dětí. „Odhadovaný počet neumístěných dětí v ČR se pohybuje mezi 12,5 tisíci až 15 tisíci,“ uvádí studie.

Autoři studie přitom uznávají, že počet odmítnutých žádostí nemusí přesně odpovídat počtu dětí, které nejsou do mateřské školy přijaty. A to z jednoduchého důvodu, že mnoho rodičů podává přihlášku do více školek.

„Vycházíme však z předpokladu, že v regionech s dostatečnou kapacitou mateřských škol rodiče nejsou nuceni zkoušet více zařízení a podávají žádost do menšího počtu zařízení, pravděpodobně pouze do preferovaného,“ konstatují v Analýze dostupnosti zařízení péče o děti v předškolním věku. Vycházejí přitom z dat z přelomu let 2018 a 2019. V jiných letech ale bývá situace obdobná.

Místa chybějí i v děských skupinách

Situace není lepší ani v případě dětských skupin, kam někteří rodiče umisťují své potomky, když neseženou místo v mateřince. Tato zařízení jsou určena pro děti od několika měsíců až do šesti let věku a často je provozují například zaměstnavatelé.

Celý text najdete zde: https://www.denik.cz/z_domova/skolka-detska-skupina-umisteni-rodice-analyza.html