V ideálním městě děti chodí samy a hřiště nemají ploty. Jak mohou děti pomoci při plánování?

Datum publikace: 10. 01. 2020
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Dnešní děti zřídkakdy tráví celé dny samy venku, a těžko tak zažijí dobrodružství, jaká si užívali třeba Šípáci s Bratrstvem kočičí pracky. O co tím přichází a jak dětem svobodný pohyb po městech aspoň trochu umožnit? Jedním ze způsobů je nechat děti podílet se na městském plánování. O tom, jak toho docílit a jaké to má přínosy i pro nás ostatní, mluví v magazínu Spot architektka Mirjana Petrik z ČVUT.

Město přátelské k dětem musí podle architektky splňovat dvě základní podmínky. „V takovém městě se děti mohou pohybovat samostatně a nezávisle na rodičích. V místech, kde se děti pohybují, je třeba zklidnit automobilovou dopravu a uzpůsobit tomu celou dopravní a městskou infrastrukturu,“ uvedla Petrik. Úplně ideální tak není, když třeba v Praze vozí tolik rodičů děti autem až ke škole. Před budovami totiž často dochází k nepřehledným situacím, což ohrožuje nejvíce děti, které chodí do školy pěšky. „V Londýně nebo Paříži už třeba ráno zakazují autům vjezd do ulic, kde školy stojí. Nejbližší okolí škol by mělo být pro děti bezpečné, neměly by se bát pohybovat se v něm samy, může být třeba uzpůsobené pro jízdu na koloběžce a podobně,“ vyjmenovává architektka možná řešení.

Druhou podmínkou je dostatečný výběr možností k trávení volného času. „Nabídka, která vychází vstříc různým požadavkům různých věkových skupin,“ upřesňuje Petrik. „Když pomineme formální dětská hřiště, která jsou často určena jen nejmladším věkovým skupinám, je nabídka ve městech velmi omezená.“

I v českých městech sice vznikají třeba skateparky nebo parkour parky, ale je jich podle architektky málo a obvykle stojí někde na okraji sídlišť, na periferiích nebo v zastrčených koutech parků. „Děti a mládež se přitom chtějí účastnit městského života, chtějí vidět, co se děje, a také chtějí být viděny,“ říká Petrik. Taková hřiště nebo parky navíc vyhovují spíše klukům a na potřeby dívek se tolik nemyslí. Holek může být na první pohled v parcích a na hřištích méně, není to ale tím, že by nechtěly trávit volný čas venku.

Celý spot si poslechněte zde: https://wave.rozhlas.cz/v-idealnim-meste-deti-chodi-samy-a-hriste-nemaji-ploty-jak-mohou-deti-pomoci-pri-8133168