V Česku nově fungují dva mužští sexuální asistenti

Datum publikace: 12. 02. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Od pondělí v Česku nově působí dva sexuální asistenti. Ti nabízí podpůrné aktivity pro lidi s hendikepem, seniory a seniorky a pomáhají jim naplnit jejich potřeby v oblasti sexuality. Dodnes přitom v České republice tuto profesi vykonávaly pouze ženy. 

Danovi je přes čtyřicet let. Vzděláním je technik, řadu let pracoval ve zdravotnictví. "Když jsem se dozvěděl, že je nouze o muže, kteří by byli ochotní pracovat s postiženými a nějakým způsobem posunout povědomí společnosti v této otázce, tak jsem se rozhodl do kurzu vstoupit," vysvětluje, proč se rozhodl projít kurzem pro sexuální asistenty. A úspěšně ho dokončil. Je tak jedním ze dvou sexuálních asistentů-mužů, kteří od pondělí v Česku působí. K této práci ho přivedlo soužití s partnerkou se zdravotním postižením. "Pro řadu lidí je člověk se zdravotním postižením asexuální nebo bez sexuality. Což není pravda," uvedl muž, který má mimo to ještě jiné zaměstnání. "Jsou potvrzené efekty toho, že lidé, kteří to zdravotní postižení mají a jsou dlouhodobě frustrováni, tak se jim třeba zhoršuje zdravotní stav," dodal.

Podle Dana je téma sexuální asistence ve společnosti stále tabu. Službu navíc v Česku dodnes poskytovaly pouze ženy. "Já jako muž si myslím, že do některých problémů, třeba i mužů, mohu mít větší vhled, než třeba asistentky ženy," vysvětlil. Úvodní schůzka s asistentem stojí 500 korun, každá dalšího hodina pak 1 200 korun. "Každý z nich to má nastavené jinak. Může to být služba od poradenství v oblasti sexuality a vztahu, přes masáže, nácvik masturbace až po sexuální styk. Ale vždy záleží na daném sexuálním asistentovi či asistentce, co nabízí," pospala ředitelka společnosti Freya Lucie Šídová. 

Školením, které trvalo 100 hodin a které získalo akreditaci od ministerstva práce, spolu s Danem prošlo i 11 žen. Celkem tak v Česku působí 17 sexuálních asistentů, ve všech krajích kromě Moravskoslezského, Plzeňského, Karlovarského a kraje Vysočina. První školení v Česku proběhlo před třemi lety. "Chtěli jsme mít v kurzu víc mužů, ale je mnohem těžší je najít, než ženy," dodala Šídová. Přihlásilo se sice mnoho zájemců, kvůli přísným výběrovým kritériím však Freya nevzala zdaleka všechny. Podle Šídové se zájem sociálních a zdravotních organizací o asistenci stále zvyšuje, některá zařízení s asistentkami pravidelně spolupracují. "Většinou se jedná o zařízení, která pracují s lidmi s mentálním postižením," doplnila. Také se však zvyšuje zájem rodičů dětí s handicapem o konzultaci. "Snažíme se pracovat s rodiči, kteří potřebují péči a informace v oblasti sexuality svých dětí," popsala.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sexualni-asistenti-zdravi-pomoc-handicapovani.A190211_152659_domaci_linv

Související články na portául Šance Dětem