V Česku je dostupná nová aplikace na hlídání dětí. Vymyslela ji matka, které unesli syna

Datum publikace: 29. 01. 2019
Periodikum:
archiv.ihned.cz
Před sedmi lety unesl gang na ulici v Mexiku čtrnáctiletého chlapce, za kterého posléze požadoval výkupné. Jeho matka si dodnes vyčítá, že měla zjistit dříve, že je její syn v nebezpečí. Vymyslela proto mobilní aplikaci na sledování dětí Pro-Skool, která má podobným situacím zabránit.

Minulý týden svůj nápad osobně představila na londýnské konferenci Bett Show, která se zaměřuje na moderní technologie. Stáhnout ji lze i v Česku. "Doufám, že moji aplikaci nebude nikdy nikdo potřebovat. Ale pokud ano, pomůže mu," říká HN Larizza Maya. V aplikaci rodiče označí bezpečná místa, jako jsou domov nebo škola, a když jejich dítě na některé z těchto míst přijde nebo je opustí, dostanou na mobil upozornění. "Pokud tedy vidí, že jejich dítě odchází ze školy v nějaký neobvyklý čas, třeba v jedenáct dopoledne, mohou mu zavolat a zeptat se, co se děje," říká Maya, která se po únosu syna odstěhovala s rodinou do Nizozemska, kde se cítí bezpečněji. Rodiče zároveň mohou v aplikaci vyznačit oblast, ve které se má jejich dítě pohybovat, a pokud ji opustí, opět dostanou upozornění. "Chci, aby lidé věděli, že na své děti mají dávat pozor. Mně únosci vzali chlapce a vrátili mi muže, který je neustále neuvěřitelně naštvaný na svět a trpí úzkostmi, nemá radost ze života. Nevím úplně, čím si prošel, protože o tom nechce mluvit," říká Maya.

Její aplikaci mohou využívat také školy. Pokud si učitelé všimnou nějakého hrozícího nebezpečí, například když uslyší střelbu nebo vypukne požár, mohou jejím prostřednictvím dát vědět všem ostatním učitelům ve škole, aby měli čas odvést děti do bezpečí nebo je schovat před střelcem. "Když došlo loni ve škole na Floridě ke střelbě, útočník spustil požární alarm, a když byly děti evakuovány, začal do nich střílet. Proto to pak skončilo tak tragicky, chyběla jakákoliv komunikace mezi zaměstnanci školy," říká Maya. Na Floridě tehdy Nikolas Cruz, bývalý student školy, kde se střílelo, zabil sedmnáct lidí.

V Česku už jsou dostupné další podobné aplikace. Jednou z nich je Echo, jež pomáhá policistům při pátrání po dětech, které jsou v ohrožení - hrozí jim buď nebezpečí od jiné osoby, nebo jim dojdou důležité léky. "Aplikaci v tuto chvíli testujeme, zatím není ke stažení," říká Veronika Řídelová z Nadace Vodafone, jejíž startupový program Laboratoř pomáhá projekt spustit. Operátor T-Mobile zase nabízí službu Školák, díky které mohou rodiče sledovat pohyb svých dětí. I ta posílá rodičům upozornění, když dítě přijde do školy nebo domů. Zároveň se jejím prostřednictvím dítě rodičům vždy dovolá, i když nemá kredit. 

Zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-66449320-v-cesku-je-nove-dostupna-aplikace-na-hlidani-deti-autorkou-je-zena-ktere-gang-unesl-syna-na-ulici