Úzkost u dětí: Kdy zpozornět a začít ji řešit?

Datum publikace: 19. 04. 2021
Periodikum:
prozeny.cz
Různé fyzické bolesti a potíže se spánkem mohou u dětí značit hlubší psychický problém související s rozvíjející se úzkostí. Ta v současné době dětem hrozí více. Liší se nějak od té, kterou prožívají dospělí? Na co si dávat pozor a kdy požádat o pomoc?

Úzkost bývá psychology popisována jako přirozená reakce na podnět vnímaný jako ohrožující. Souvisí s ní pocit intenzivního nepohodlí a řada různých psychosomatických příznaků (pocení, zima, zažívací a střevní potíže). Pokud na vás podobně působí mnoho podnětů moc často, může běžná úzkost přejít v chronické úzkostné potíže. To vše může postihnout nejen dospělé, ale i děti.

roč děti cítí úzkost

Klíčové je rozpoznat spouštěče. Těch existuje celá řada, patří mezi ně rozvod rodičů nebo ztráta jednoho z nich, problémy ve škole, šikana nebo zneužívání (fyzické i emoční). V současné době je ale výrazným spouštěčem pandemická situace a s ní spojené potíže, jako je distanční výuka, odluka od vrstevníků i strach z neznámého. To vše vede ke zhoršování psychických obtíží, pro něž dnes do ordinací dětských psychologů a psychiatrů proudí stále více dětí, vytíženější jsou i krizové linky. Mladší děti více trpí úzkostmi, bojí se o zdraví své a svých blízkých, starší více uvažují o sebevraždě nebo propadají mentální anorexii.

Celý text najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/kdy-u-deti-resit-uzkost-71460

Související články:
úzkosti u dětí