Už jsem nechtěla být jako robot, říká pedagožka roku. Z japonské firmy odešla učit

Datum publikace: 06. 06. 2022
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Magdaleně Málkové bylo necelých čtyřicet let, když onemocněla encefalitidou a rozhodla se, že svůj život od základu změní. Odešla z japonské firmy a vystudovala pedagogiku. Nyní učí v malotřídní škole, oblíbila si Hejného metodu výuky matematiky a děti nechá klidně sedět na koberci. Ve čtvrtek zvítězila v národním kole soutěže Global Teacher Prize a stala se nejinspirativnější učitelkou Česka.

Vy jste nechtěla vždycky učit. Pedagogickou fakultu jste vystudovala až ve čtyřiceti letech, což není úplně obvyklé. Co vás k učení přivedlo? 

Moje děti. Když jsem viděla, jakým způsobem se vzdělávají, říkala jsem si, že to přece musí jít i jinak. Začala jsem zkoumat, co všechno je možné, a dostala jsem se k projektu společnosti Montessori. Měla jsem tak možnost přičichnout k různým druhům a směrům pedagogiky a od toho už byl jen krůček k tomu, abych se přihlásila na pedagogickou fakultu a šla si to také zkusit. 

Co přesně vám vadilo na způsobu výuky vašich dětí?

Vadilo mi, že se neřeší problémy, které by se měly řešit, a řeší se to, co by se řešit nemělo. Když jsem přišla na třídní schůzku svojí dcery, na chodbě visely slohové práce, ve kterých byly velmi intimní věci ze života dětí. Třeba že si přejí, aby byli tatínek s maminkou zase spolu, aby se nehádali a podobně. Každý si to mohl přečíst. Říkala jsem si, že to je nerespektování dětí. Naštvalo mě to.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/global-teacher-prize-vitezka/r~5e512feae33211ecba5b0cc47ab5f122/

Související články:

učitelka