Ušní implantáty dostávají v Česku většinou děti. Ve světě je to jinak, říká lékař

Datum publikace: 18. 07. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Zpočátku to byla rarita. V současnosti ale má ušní implantát už více než tisíc Čechů. „Dítě, které dostane implantáty do obou uší mezi prvním a druhým rokem věku, pak celý život slyší prakticky stejně jako normální člověk,“ přibližuje Jiří Skřivan, přednosta Kliniky ORL v Motole, kde implantáty operují přibližně padesáti dětem ročně.

Jak lékaři vybírají vhodné dítě k implantaci?
Lékaři v porodnici zachytí sluchovou vadu neonatálním screeningem, ověří ji, pošlou dítě do centra. Pacient pak ideálně v roce, roce a půl dostane do obou uší implantáty. U dospělých to funguje poněkud obtížněji. Ve světě se ale implantuje dvakrát víc dospělých, než dětí. V Česku je to naopak.

Čím si myslíte, že to je?
Nejspíš je to malou informovaností u dospělých. Nejsou posíláni do implantačních center, jak by měli být. Místo toho dostanou sluchadlo, které jim moc nepomáhá. U nás je informovanost na poli implantátů u seniorů malá. Přitom se tu pohybuje větší množství starších lidí, kteří by z něj těžili - jsou tu jasné spoje mezi sluchovou deprivací a senilní demencí. Implantátem se dá její nástup oddálit.

Ideálními adepty pro implantát jsou i lidé, kteří ztratili sluch dříve. Těch přibývá. Jednak se rodí víc lidí s genetickým zakódováním vyšší citlivosti sluchu vůči hluku - ti začínají ztrácet sluch ve třiceti, čtyřiceti a mohou skončit jako neslyšící. Navíc je v životním prostředí vysoká míra hlukového smogu. Ale problém je i kupříkladu hudba z individuálních poslechových zařízení, jako jsou telefony. Lidé si ji pouštějí poměrně hodně nahlas.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/usni-implantat-motol-nemocnice-zdravotnictvi-orl.A190606_114937_domaci_linv