Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte

Datum publikace: 11. 08. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Karta identifikace ohroženého dítěte. Tak se jmenuje dokument, který má pedagogické pracovníky naučit, jak rozpoznat dítě, které potřebuje pomoc. Například týrané, zanedbané nebo zneužívané. Sadu znaků, podle kterých mohou učitelé poznat ohrožené dítě, chce ministerstvo školství rozeslat do škol během srpna, aby ji od září mohly využívat.

Podle odborníků na sociální péči se po prázdninách může začít projevovat, že velká část dětí strávila pandemii v nevyhovujících podmínkách. Podle České školní inspekce se například přes 11 tisíc dětí nezapojovalo do distanční výuky. Učitelé by měli více odhalovat týrané děti, pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte. Více si poslechněte v reportáži Evy Šelepové „Matka třeba byla psychicky nemocná, nechodila na kontroly, takže dítě by málem umřelo hlady,“ vzpomíná pro Radiožurnál předsedkyně Sdružení na ochranu ohrožených dětí Marie Vodičková na jeden z případů, se kterým se ve své dlouholeté praxi setkala. Právě školy jsou - spolu se zdravotnickými zařízeními - místy, kde se na to, že s dítětem není něco v pořádku, přijde nejčastěji. Dokládají to i data ministerstva práce a sociálních věcí.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tyrane-zneuzivane-deti-karta-identifikace-ohrozeneho-ditete_2108081205_pj

Související články:
schované dítě