U dětí, které často pijí energy drinky, se ve větší míře objevuje rizikové chování

Datum publikace: 13. 02. 2019
Periodikum:
prazsky.denik.cz
Zhruba každý desátý školák od 13 do 15 let patří k pravidelným konzumentům energetických nápojů, jež obsahují kofein a velké množství cukru. Přílišná konzumace jim může přinášet zdravotní rizika jako zvýšený krevní tlak, srdeční příhody či arytmie, změny chování, agresivitu či deprese. 

"V absolutních číslech to znamená, že je potenciálně ohroženo 30 tisíc mladých lidí," řekl Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci s odkazem na novou studii, do níž se zapojilo 250 škol. Na dotazy v ní odpovídalo bezmála 14 tisíc školáků ve věku 11, 13 a 15 let. "Studie zkoumá životní styl mladé generace z mnoha úhlů pohledu a hledá vzájemné souvislosti," konstatoval. Podle vědců z Olomouce se za problémové konzumování energetických nápojů považuje vypití více než dvou nápojů týdně. Časté popíjení energetických nápojů se pojí s projevy rizikového chování školáků – především kouřením, opakovanou opilostí a konzumací marihuany.

V největší míře děti energetické nápoje popíjejí v Ústeckém kraji – tam je dokonce jejich pravidelným konzumentem každý pátý školák. Jen o málo lepší je situace v Libereckém a Karlovarském kraji. Naopak v Praze si je pravidelně kupuje jen 7,7 procenta školáků. Podle Miroslava Koberny z Potravinářské komory ovšem není jisté, zda lze dětským odpovědím beze zbytku věřit. "Děti mají tendenci nadhodnocovat a trochu se předvádět," uvedl Koberna. Důvěryhodnost studie ovšem nezpochybnil. Pozor na to, co děti konzumují, by si měli dát i rodiče. "Energetické nápoje nejsou primárně určeny dětem, a my to označujeme na jejich obalech," řekl prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů Jiří Pražan. 

Zdroj: https://prazsky.denik.cz/