„Tys mě zradila, nedovolím, abys to samé udělala dětem!“ Dá se rozvést v klidu?

Datum publikace: 31. 03. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Je důležité oddělit rovinu partnerskou a rodičovskou. Rozvod s sebou vždycky nese stres a bolest. Teprve když se soustředíme na to, že jsme rodiče, můžeme zahlédnout v celé té věci to nejdůležitější – naše dítě,“ říká terapeut David Odstrčil.

 

Podle odborníka prožívají všechny děti rozvod těžce, i když probíhá v úplném klidu. „Děti si tu situaci nevybraly a je povinností rodičů udělat všechno tak, aby to mělo na potomky co nejmenší dopad,“ říká. I když rozvod probíhá nesporně, tedy dohodou, doporučuje zkušený terapeut definovat písemně co nejkonkrétnější pravidla, jak bude život rodičů a dětí vypadat. „Je dobré mít stanovena konkrétně některá velká témata, například to, jak budou vypadat Vánoce a s kým je kdy děti budou trávit.“ S tím, aby byl rozvod co nejmíň traumatizující, pomáhají kromě terapeutů i mediátoři. Důležitá je podle Odstrčila i role OSPODu nebo osobnost právníka, kterého si rodiče najímají. „Když oslovujete právníka, hledejte takového, který nechce vítězství, ale dohodu. Tady nejde o rodiče, který zvítězí, a druhého, který prohraje. Ten, kdo prohraje, je vždycky dítě,“ dodává.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/tys-me-zradila-nedovolim-abys-same-udelala-detem-da-se-rozvest-v-klidu-8458899

Související články:
Muž a ženu na sezení u psychologa