"Tohle za nás nebylo." Zákaz vjezdu rodičů před školy budí emoce, obce hledají řešení

Datum publikace: 22. 09. 2021
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Přecitlivělí rodiče, líné děti. Kolony aut brzdí před branami škol, děti vystupují rovnou k budově. Řidiči manévrují mezi školáky a komplikují dopravu. Obce proto začaly takzvané mamataxi omezovat - zákazy vjezdu, školními autobusy, posunutou výukou. Podle odborníků nelze házet rodiče do jednoho pytle, samostatná cesta je však podle nich příležitost, kdy se dítě učí vnímat okolí i samo sebe.

"No ano, vozím děti do školy každý den. Mám dvě, syn chodí do školy, školka dcery je až na druhé straně města. Nemám ráno čas na procházky, spěchám do práce a čekají mě další kolony," vysvětluje pan Filip, zatímco čeká v koloně aut, která zablokovala průjezdovou uličku před vchodem do základní školy ve středočeské obci Pyšely. Přímo před branou vystoupí z vozu, otevře kufr, jedenáctiletému synovi nasadí aktovku a roušku a následuje rozloučení - celá akce zabere zhruba 90 sekund. Pak ho vystřídá další vůz. V nejvytíženější čas - tedy čtvrt hodiny před začátkem vyučování - jich takto v uličce před pyšelskou školou stojí najednou zhruba šest, další pak brzdí vedle budovy.

Mezi auty kličkují skupinky zapovídaných školáků, kteří přišli pěšky nebo se trochu nejistě promotali k budově školy na kolech. Je znát, že rodiče za volantem se u školy sami nechtějí zdržovat a přednost dětem na silnici tak dává jen asi každé třetí auto. "Dceři je už devět, ze školy ji pouštím samotnou, ale do školy si opravdu ještě netroufám. Důvodem je právě tenhle ranní chaos kolem. Mám strach, že se ráno cestou na chvíli zamyslí a připlete se těm autům do cesty. Třeba od školy z kopce dolů jezdí dost rychle," říká k dopravní situaci paní Jana, jedna z maminek, která dceru naopak pravidelně doprovází pěšky.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/mammataxi-u-ceskych-skol/r~2aa4619c19ea11eca1070cc47ab5f122/

Související články:
Dívky jdou do školy