Tisíce rodin ročně potká úmrtí jednoho z rodičů. Ovdovělí rodiče jsou často bezradní a bez prostředků

Datum publikace: 13. 09. 2021
Periodikum:
heroine.cz
Ze dne na den se jim obrátí život vzhůru nohama. Netuší, co vše musí zařídit a jak se se ztrátou psychicky vyrovnat, řeší složité finanční situace, potřebují pomoc s hlídáním dětí…. Nadační fond Vrba vynakládá své prostředky i úsilí na podporu rodin po ztrátě jednoho z rodičů. Všem ale pomoci nedokáže.

Katčin manžel zemřel náhle. Při nehodě na motocyklu. Katka, která zůstala sama na výchovu dvou synů, byla po jeho smrti dlouho paralyzovaná. Ocitla se v situaci, kdy se jí zhroutil svět a zároveň se na ní navalila spousta administrativních povinností. Je až paradoxní, kolik věcí musí zařídit zlomení lidé, kteří právě přišli o někoho, kdo jim byl nejbližší. 

Nejde přitom jen o záležitosti spojené s pohřbem. „Po zařízení pohřbu, následuje kolotoč administrativního vyřizování, vypovídání všech smluv a pojistek. Orientace v těchto dokumentech bývá často komplikovaná, především pokud je měl na starost zemřelý partner. V neposlední řadě je potřeba kontaktovat banku, protože úmrtím partnera dochází ke zmrazení společných účtů,“ přibližuje Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba, která ovdovělým lidem v nouzi pomáhá. Mimo jiné právě s poradenstvím ohledně administrativních náležitostí po úmrtí partnera.

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/rodina-a-vychova/5871-tisice-rodin-rocne-potka-umrti-jednoho-z-rodicu-ovdoveli-rodice-jsou-casto-bezradni-a-bez-prostredku

matka a dítě