Tělesné tresty mohou výrazně ovlivnit vývoj dítěte, říká psycholog

Datum publikace: 11. 09. 2018
Periodikum:
frekvence1.cz
Fyzické tresty stále zůstávají běžnou součástí výchovy mnoha rodičů a česká společnost se k nim celkově staví poměrně benevolentně. Klinický psycholog Radek Ptáček ovšem upozorňuje, že mohou mít značně negativní vliv na vývoj jedince. Česká republika se navíc podle něj svým kladným vztahem k tělesným trestům silně odlišuje od většiny vyspělých států.

Skutečně uškodí již jedno plácnutí? Podle docenta Ptáčka je facka často pouze špičkou ledovce. Od příležitostného výchovného plácnutí mohou někteří jedinci pod vlivem emocí či stresu snadno sklouznout k intenzivnějším trestům a je velmi těžké stanovit hranici, kdy jde ještě o trest, a kdy už jde o agresivní bití ze strany rodiče, které bychom měli označit za tyranizující. Odborníci na dětskou psychiku navíc upozorňují, že fyzické tresty jsou ponižující a dítě je ve velmi svázané pozici. Nemá totiž žádný způsob, jak se přípustně bránit. Pokud například rodič překročí určitou mez nebo se k trestu uchýlí z pohledu dítěte nespravedlivě, neexistuje, že by potomek rodiči útok vrátil či se mu alespoň fyzicky bránil. Řada odborných studií a šetření přitom uvádí, že fyzické tresty nejsou ani nijak dlouhodobě výchovně účinné. Někteří experti na vývoj dětí jsou přesvědčení, že jimi často dospělý docílí pouze toho, že dítě pojme násilí za součást života. Podle Ptáčka tedy fyzické trestání dítěte slouží ve výsledku převážně k ventilaci emocí rozrušeného rodiče.

Fyzickými tresty jako součástí výchovy se kromě mnoha jiných témat zabývala mezinárodní konference neziskové organizace International Society for the Prevention of Child Abuse and Neglect (Mezinárodní společnosti pro prevenci zneužívání a zanedbávání dětí), která se uskutečnila v minulém týdnu v Praze.

Celý článek najdete zde: https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/maji-fyzicke-tresty-na-deti-neblahy-vliv-podle-psychologa-narusuji-zdravy-vyvoj.shtml

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem