Systém péče o ohrožené děti se má brzy změnit, projedná to vláda

Datum publikace: 13. 12. 2011
Periodikum:
ceskenoviny.cz
Systém péče o ohrožené děti v Česku by se mohl od července změnit. Neměly by už končit v ústavech, ale v případě potřeby by se jich měli ujmout profesionální pěstouni.

Ti by měli dostávat vyšší odměnu. O ni naopak asi přijdou prarodiče, kteří si vezmou vnoučata do pěstounské péče. Méně peněz od státu zřejmě budou mít i zařízení pro okamžitou pomoc jako třeba klokánky, jimž by měli začít víc platit rodiče. Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou by měla ve středu projednat vláda.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací za vysoký počet dětí, které vyrůstají v ústavech. Je v nich kolem 11.000 chlapců a děvčat. Jen v roce 2010 se do ústavních zařízení dostalo téměř 2100 dětí do tří let. Zhruba ve 46 procentech případů děti navíc skončily v domovech kvůli sociální situaci.

Podle novely, kterou připravilo ministerstvo práce, chudoba a špatné bydlení nejsou důvod pro umístění dětí do ústavu. Úředníci by nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Vytvořit by měli pro každého chlapce či děvče jejich plán, podle něhož by se při řešení postupovalo. Pokud děti ve vlastní rodině nebudou moci zůstat, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin. Jich by podle šéfa ministerského odboru rodiny Miloslava Macely v prvním období mohlo v Česku působit 300 až 500.

Profesionální pěstouni by se registrovali na příslušném úřadě. Měli by nárok na odměnu i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali. Částka by se měsíčně měla podle Macely pohybovat kolem průměrné mzdy. Novela uvádí 24.000 korun.

Autoři zákona navrhli, aby jinak za péči o jedno dítě pěstoun měl 8000 korun, za dvě děti 12.000 korun a 20.000 za nejméně tři děti či postižené dítě. O tuto odměnu by ale měli nejspíš přijít prarodiče, kteří mají děti v pěstounské péči. Podle autorů novely totiž mají vyživovací povinnost k vnoučatům, pokud se o ně nestarají jejich rodiče. "Zhruba 51 procent pěstounů ztratí nárok na odměnu za výkon pěstounské péče," uvedlo ministerstvo v podkladech pro vládu. Úřady ale mohou prarodičům případně odměnu přiznat.

Méně peněz od státu by měla podle návrhu dostávat také zařízení pro okamžitou pomoc, jako jsou klokánky či části kojeneckých ústavů. Nyní mají měsíčně 17.300, 21.200 či 24.300 korun na dítě podle jeho věku. Částky se stanovují jako 10,8 násobek životního minima. To se od ledna zvedá, takže poroste i příspěvek. Od pololetí by ho pak ale měla novela výrazně snížit. Činit by měl pro předškoláky a školáky 15.400 a 18.700 korun, pro děti od 15 do 18 let pak 21.400 korun. Víc by zařízením naopak měli platit rodiče. Místo nynějšího 0,8 násobku životního minima by to měl být až 1,6 násobek.

Autoři novely uvedli, že změny zákona mají přispět i k lepšímu využití financí. Na péči o ohrožené děti se ročně vydává kolem 6,5 miliardy. Úředníci dostávají 0,8 miliardy, dotace poskytovatelům služeb činí také 0,8 miliardy. Do ústavů plyne 3,5 miliardy a k pěstounským rodinám 1,4 miliardy. Ministerstvo by rádo peníze přelilo a víc podpořilo pěstounskou péči. Opatrování dítěte v ústavu vyjde stát měsíčně asi na 40.000 korun, u pěstounů asi 10.000, uvedl už dřív Macela.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií