Svědectví samoživitelek: Nezbývá na nájem, oběd vaříme za 40 korun

Datum publikace: 29. 04. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Současná krize nejvýrazněji dopadá na sociálně slabé. Mezi ně patří také matky samoživitelky, které často pracují na zkrácené úvazky. Kvůli zavřeným školám zůstaly doma s mizernými přijmy, které je často ženou do hluboké propasti.

Narůstající dluhy, insolvence a také minimální či dokonce nulová pomoc od druhého rodiče dítěte není v rodinách s nízkými přijmy bohužel nic výjimečného. Jen počet neúplných rodin u nás v současné době atakuje hranici 200 tisíc. Jejich už tak dost tíživou situaci nyní ještě zhoršuje krize způsobená koronavirovou epidemií. Rodiče, kteří zůstali sami na výchovu dětí, mají vlivem současné situace na jedné straně zkrácené platy, na druhé straně výrazně větší výdaje. Nejen o tomto problému mluvila redaktorka Šárka Kabátová s několika ženami z Klubu svobodných matek , tedy společenství žen, které se vzájemně podporují přes internet a společně hledají řešení z bídné situace. Výsledek najdete v úvodním videu. A také v reportáži, která následuje.

Prázdno na kuchyňské lince

Nebýt pomoci v podobě darování velkých nákupů, měly by některé z matek samoživitek, s nimiž jsem v posledních několika týdnech ve spojení, prázdné lednice. Mnohým z nich po zaplacení nájmu zbývají třeba pouhé dva tisíce na měsíc, jiným ani na bydlení peníze nestačí. Se slzami v očích teď přijímají dary od lidí, kteří ve sbírce vybrali částku vysoko překračující milion a dál pomáhají. Nejčastěji právě nákupem potravin či darováním oblečení a dalších nezbytných věcí. Den co den se v soukromé facebookové skupině Klub svobodných matek objevují fotografie zaplněných kuchyňských stolů s trvanlivými potravinami, ovocem, zeleninou i drogerií. Co se pro většinu společnosti zdá běžnou součástí krátkodobé výbavy domácnosti, je pro samoživitele s nízkými přijmy v podstatě zázrakem.

"Hroznové víno jsme nekoupily s dcerou už několik let, je to pro nás exkluzivní ovoce," raduje se z darovaného nákupu hospodářka školní jídelny Jaroslava K. "My samy si obvykle kupujeme třeba mrkve nebo jablka, občas pár rajčat, v zimě čas od času mandarinky. Ale třeba papriky jsou příliš drahé, ty si dovolit nemůžeme," líčí maminka dále při rozhovoru. Najednou se jí ztratí úsměv z tváře. Není se čemu divit. Zůstatek na účtu je pouhých pět set korun. "Je strašný problém, že nám doma třeba chybí olej. Udělat kompletní oběd znamená koupit ty nejzákladnější potraviny, které mají lidi běžně ve spižírně, ale matky samoživitelky je prostě často nemají. Nemůžou si je dovolit, a často je nemají ani kde skladovat. "Já mám malinkou ledničku s maličkým mrazáčkem," vysvětluje, proč neustále přemýšlí, jak draze koupené suroviny co nejlépe a beze zbytku zpracovat.

Nákupy od "cizích” lidí z internetu

Při pohledu na velký nákup, který dostala darem od cizích lidí z Facebooku, jsem v jejích očích rozeznala pokoru i rozpaky. Nákup stál přes tři tísíce korun. To je suma, se kterou musí jako samoživitelka s dospívající dcerou po odečtení veškerých poplatků - včetně zaplacení nájmu za skromný městský byt ve Středočeském kraji - měsíčně vyjít. Někdy dvoučlenné rodině nezbyde ani to, běžně na účtě svítí třeba jen čtyřciferná částka začínající dvojkou. A krize obě členky domácnosti uvrhla do situace, kdy mají další, a dosti nečekané, výdaje.

Dceru Jaroslavy K. totiž dostihly již nějakou dobu trvající psychické potíže, které se vlivem odloučení od kamarádů a absencí školní docházky v době natáčení reportáže zhoršily. Péče o duchovní zdraví je třeba už jen kvůli dojíždění za odborníkem finančně velmi náročná. Mizerný rodinný rozpočet nevystačí ani na základní opravy domácnosti. Třeba na opravu toalety nebo pračky, které kvůli rezi v podstatě zmizela už třetina zavíracího víka. Nebýt pomoci druhých, nemohla by se dcera ani zúčastnit školní výuky na počítači. Neměli na něj. Notebook dostala díky pomoci zprostředkované Klubem svobodných matek.

Celý článek a video najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedectvi-samozivitelek-nezbyva-na-najem-obed-varime-za-40-korun-102906