Stydím se, že s tím nemůžu přestat, říká žena s dermatilománií. Škrábe si obličej a kouše si nehty

Datum publikace: 10. 01. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Kousání nehtů a patologické škrábání obličeje vypadá jako nepříjemný, nicméně neškodný zlozvyk. Lidé, kteří s tím nemají zkušenost, nechápou, že někdy prostě nestačí jen říct „přestaň s tím“. Kristýna a Antonie se s poruchou, která se nazývá dermatilománie a spadá mezi obsedantně-kompulzivní poruchy, potýkají už mnoho let.

„Začalo to u mě kousáním nehtů a strháváním kůže kolem nehtů už někdy ve třech letech,“ říká pětadvacetiletá studentka psychologie Kristýna Jiroutová. S odstupem času to vnímá jako dětský únik před tlakem, který zažívala při gymnastice, které se věnovala závodně už od malička, a před hádkami rodičů.  „Když se naši hádali, zavřela jsem se do koupelny a tam jsem se začala nípat. Tam byl můj svět, nevnímala jsem, co dělají oni, vnímala jsem jen svoji pleť, bylo to pro mě takové útočiště,“ vzpomíná Kristýna. Antonie Nová se potýká s dermatilománií nejméně posledních 10 let a začátek poruchy spojuje se šikanou ve škole, touhou být krásná, aby šikaně unikla, a s akné, které se u ní v pubertě objevilo.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/stydim-se-ze-s-tim-nemuzu-prestat-rika-zena-s-dermatilomanii-skrabe-si-oblicej-a-8655522

Ruka na holé kůži

Související články: