- Domů
- O čem se mluví
- Střídavé péči lidstvo ještě nedorostlo
Střídavé péči lidstvo ještě nedorostlo
Datum publikace: 13. 05. 2014
Periodikum:
novinky.cz
Štěpí společnost, na jedné straně jsou ti, kteří o ni usilují, proti nim stojí její odpůrci.
Nutno dodat, že oba tábory představují lidé, jichž se střídavá péče nějak týká, ať už jsou to rodiče, děti nebo prarodiče. Nezaujatí pozorovatelé spíše tápou.
„Je to protéza nesrovnatelná se zdravou nohou,“ odpověděl na otázku, jaký je jeho názor na střídavou péči, psycholog Tomáš Novák, autor publikace Střídavá péče o dítě. Přitom právě on patří spíše do tábora příznivců a kontakt na něho je uveden na „prostřídavkovém“ portálu www.stridavka.cz. Jeho opakem je www.jedendomov.cz s vysloveně odmítavými postoji. Obsah portálů věrně ilustruje nesmiřitelnost obou táborů. Tedy i problém střídavé péče.
Pokud panuje mezi partnery shoda, nevadí, když je dítě někdy u mámy a jindy u táty. Jenže problém střídavé péče je právě v tom, že mezi rodiči shoda není, že jsou v konfliktu. Soud „střídavku“ nařídí na žádost jednoho z nich, téměř výhradně otce, a proti vůli druhého, většinou matky. Vzájemná zášť se tím ještě vyostří a bývalí partneři si pak účty vyřizují přes děti. Nesetkala jsem se ve svém okolí s kladným ohlasem na tento způsob řešení péče o děti po rozvodu. Pravda, nemluvila jsem s muži, soustředila jsem se na děti, které ve střídavé péči žijí nebo jí prošly, protože o ně by přece mělo jít především.
Zvykly si, ale svým dětem by to nikdy neudělaly, tak zněla nejpozitivnější z odpovědí. Přesto soudy, sociální pracovníci a z rodičů zejména otcové dál na střídavé péči trvají a dětí svěřených do střídavé péče obou rodičů rok od roku přibývá. Prý to jinde ve světě funguje, tak proč ne u nás.
Celé znění článku najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-stridave-peci-lidstvo-jeste-nedorostlo-227648.