Stres a traumata otce z dětství mohou negativně ovlivnit zdraví jeho synů

Datum publikace: 04. 07. 2018
Periodikum:
nedd.tiscali.cz
Nová studie vědců z lékařské fakulty Tuftsovy univerzity v Massachusets poukazuje na skutečnost, že traumata, která muži zažili v dětství a dospívání, mohou mít následně vliv na prospívání jejich synů. Problémy se mohou objevit jak v rámci fyzického, tak psychického zdraví. Vyšší je také riziko vzniku vývojových poruch.

Smutek, závislosti, obtížné vztahy, to jsou vysoce stresující momenty, které zanechávají stopu na fyzickém a psychickém stavu, především pokud je prožívá dítě nebo dospívající jedinec. Negativní účinky těchto traumat mohou být také zděděny po rodičích a projevit se u dětí v podobě problémů s fyzickým a duševním zdravím, mimo jiné jako psychické onemocnění nebo poruchy ve vývoji. Zranitelnost dětí může být podle vědců způsobena epigeneticky, předána od rodičů. Nedědí se sekvence DNA, která se nemění, ale to, jak se geny projevují v organismu.

Vědci analyzovali u myší, ale i u dobrovolníků vztah mezi traumatem prožitým v minulosti a případnou přítomností změn. Zkoumali malé molekuly ribonukleové kyseliny (mikroRNA), které jsou důležité pro dobré fungování našich buněk a které mohou například přispět k rozvoji některých nádorů. Nedávno bylo zjištěno, že jsou přítomné i v lidském spermatu, a prokázalo se, že vnější faktory, jako je kouření či obezita, mohou tyto malé molekuly ribonukleové kyseliny modifikovat. Teprve nyní však vědci zjistili, že na ně může mít vliv i stres.  

Celý článek najdete zde: https://web.archive.org/web/20180703202336/https://nedd.tiscali.cz/stres-otce-v-detstvi-muze-u-jeho-synu-zpusobit-poruchy-ve-vyvoji-315308.