Strach z koronaviru zvrátil boj proti nemocem, který jsme začali vyhrávat

Datum publikace: 25. 05. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Svět izolace, dezinfekce a obav o zdraví. Pro většinu populace režim, na který se těžko zvyká. Pro chronicky nemocné byl už před covid-19 denním chlebem. Jak pandemie zasáhla do jejich životů a které skupiny jsou ohrožené?

„Prvních několik týdnů po vypuknutí pandemie byly opravdu týdny nepopsatelné hrůzy. Neměli jsme vůbec žádné informace o tom, jaký průběh může mít koronavirus u člověka s cystickou fibrózou. Vzhledem k tomu, že dcera skončila s vážnými komplikacemi v nemocnici na kyslíku při obyčejné chřipce, reálně jsme se báli o její život,“ popisuje pro Seznam Zprávy Michaela Kořínková, jejíž dvouletá dcerka trpí cystickou fibrózou. Závažným onemocněním, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí. Často se také projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic.

Kvůli koronaviru se musela izolovat celá rodina. Částečnou úlevou byly alespoň zprávy ze světa o prvních lidech s tímto onemocněním, kteří se z covid-19 uzdravili, děti dokonce bez závažnějších komplikací. „Dcera se neustále ptala po babičkách, tetách a své kamarádce, jestli jsou nemocní a proč za nimi nemůžeme - ví, že nesmíme na návštěvu, když má někdo rýmu nebo je nachlazený. Denně plakala, že už chce za babičkami, po telefonátu nebo videohovoru to bývalo ještě horší,“ pokračuje paní Kořínková.

Rodina se později s blízkými začala scházet alespoň venku s ochrannými pomůckami, ačkoliv i ty bylo třeba složitě shánět. Pomoc však přišla. „Kamarádka nám v prvních týdnech chodila nakupovat. Cizí paní nám ušila roušky, do kterých je možné vložit nanofiltr, který jsem už také sehnala. Takže jsem se znovu přesvědčila o tom, že kolem nás žije spousta úžasných lidí ochotných pomoci, kterým jsme ze srdce vděční a díky kterým to doslova a s pokorou ve zdraví přežíváme,“ dodává.

Podle ředitelky Klubu nemocných cystickou fibrózou Simony Zábranské probíhala zdravotní péče o pacienty v pořádku, v případě akutních potíží se mohli obrátit na specialistu. „Čekali jsme však, že pro pacienty dostaneme ochranné pomůcky, ale to se nestalo. Také nemají průkazky ZTP, takže se jich netýkala vyhrazená doba v obchodech. Naštěstí jsme pacienta s covid-19 neměli, všichni byli velmi disciplinovaní,“ popsala Simona Zábranská. Přelidněným místům se pacienti vyhýbají stále, strach z návštěvy nemocnic však nyní nemají.

Potřebné léčby se podle koordinátorky platformy Hlas onkologických pacientů Ivany Plechaté dostalo i jejich pacientům - akutní léčba – například podávání chemoterapie – dále pokračovala. Připouští však, že na pacienty období pandemie dopadalo po psychické stránce. „Řada pacientů se bála do zdravotnických zařízení docházet. Uvítali jsme proto vyjádření České onkologické společnosti ČLS JEP pro pacienty, kde byl jasný vzkaz, že ošetřující lékaři-onkologové citlivě zvažují individuálně všechny potřeby léčby konkrétního pacienta a zároveň je konfrontují s mírou rizika,“ uvedla už dříve pro Seznam Zprávy.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/strach-z-koronaviru-zvratil-boj-proti-nemocem-ktery-jsme-zacali-vyhravat-107047#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=C7P4Hja6h89-202005250724&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=