Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

Datum publikace: 20. 11. 2018
Periodikum:
zpravy.idnes.cz
V Česku dostane pomoc jen malá část dětí zasažených násilím. Velké množství z nich se do evidence ani nedostane. Před konferencí Mluvme spolu o násilí to novinářům řekla Petra Wünschová, ředitelka centra LOCIKA zaměřeného na odbornou péči pro týrané děti.

Podle aktuálního výzkumu Dětského fondu OSN (UNICEF)  se v rodině setkává s násilím 14 procent českých dětí. „Pokud si to zkusíme převést do skutečných čísel, mluvíme zhruba o 175 tisících dětech v českých domácnostech,“ uvedla ředitelka Centra Locika Petra Wűnschová. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom ročně eviduje jen 2 500 dětí.

 „Už z rozdílu těchto dvou čísel je vidět, že děti jsou skutečně neviditelnými obětmi násilí v rodině,“ komentovala Wűnschová. Že obětí může být víc, než uvádějí oficiální statistiky, připustila i zastupující šéfka odboru rodinné politiky ministerstva práce Linda Sokačová.

K odborné pomoci se navíc z těchto 2 500 dětí dostane podle kvalifikovaných dohadů pouze okolo 10 až 15 procent. 

Na vině je podle Wűnschové především málo finančních prostředků. „V současné době víme, že péče o jedno dítě, které zažívá násilí, stojí přibližně třicet tisíc ročně,“ upřesnila Wűnschová. Roční výdaje na alespoň základní pomoc dětem, které zažívají násilí, tak Wűnschová vyčíslila na 75 milionů korun. V Česku pak podle ní chybí také nástroje pro lékaře nebo pro pedagogy ve školách, aby uměli násilí včas rozpoznat.

 

Celý článek najdete zde:

https://zpravy.idnes.cz/tyrani-deti-domaci-nasili-mpsv-deti-ucitele-skola-centrum-locika-px3-/domaci.aspx?c=A181119_124708_domaci_linv