Stále více handicapovaných lidí má zájem o osobní asistenty nebo dobrovolníky

Datum publikace: 08. 11. 2011
Periodikum:
ČT 1
Stále více lidí, kteří mají doma zdravotně postiženého člověka, má zájem o osobní asistenty nebo dobrovolníky. Zkušenosti s touto službou si na SŠ profesora Zdeňka Matějíčka v Ostravě - Porubě vyměňovali samotní asistenti, ale i rodiče handicapovaných dětí.

15letá Ivanka je těžce zdravotně postižená. Potřebuje mít někoho u sebe 24 hodin denně. Její maminka ale chodí do práce a sama by se o ni starat nedokázala. Proto má už řadu let osobní asistentku, která je s její dcerou od samého rána, krmí ji nebo vozí do školy.

Ivana Kuchařová, matka Ivanky:
Osobní asistentka se stará o mé dítě tak, jako by to bylo její dítě a pomáhá mi i v těžkých krizových situacích. Obzvláště, když je dítě nemocné nebo i při hospitalizaci.

Daniela Krkošková, osobní asistentka:
Práce je velmi náročná, ale uspokojuje mě.

Jolana Goluchová, koordinátorka služby osobní asistence:
Ten trend se prohlubuje a je to čím dál více nahlíženo, aby člověk třeba se zdravotním postižením mohl žít běžným způsobem života, nemusel být někde v pobytovém zařízení, ale mohl žít ve svém přirozeném prostředí.

Moderátor:
Handicapovaným mohou pomáhat i dobrovolníci. V některých případech pak tato pomoc přerůstá v hluboké přátelství. 33letá Katka se zná se svou pomocnicí už 5 let. Chodí spolu do kina a v létě byly dokonce až ve Španělsku.

Kateřina Kapicová:
S ní jsem toho zažila hodně moc. Nejlepší bylo koupání v moři.

Pavla Kadlecová, dobrovolnice:
Jsme prostě normální střelené holky, takže děláme věci jakože, já nevím, jdeme na diskotéku. Není to jenom o tom, že já bych asistovala jí, ale ona pro mě taky dělá strašně hodně.

Moderátor
Služby osobních asistentů poskytují hlavně nestátní neziskové organizace. V Ostravě je to například Centrum pro rodinu a sociální péči. Dobrovolnickou činnost pak nabízí třeba Adra. Alexandra Přečková, ČT, Ostrava.

Reportáž naleznete na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/411231100031108-udalosti-v-regionech/

 

> další zprávy z médií