Šrámy na duši. Rozvody ročně postihnou desetitisíce nezletilých dětí

Datum publikace: 14. 05. 2021
Periodikum:
denik.cz
V Česku stále přetrvává model, kdy jsou děti svěřeny do výlučné péče matky, konstatuje studie.   

Šestatřicetiletá Jana z Prahy děti původně nechtěla. Když ale před třemi roky se svým tehdejším partnerem otěhotněla, změnila svůj názor a rozhodla se dítě si ponechat. Narodila se jí holčička, o kterou se dobře starala, ale po půlroce pohádka skončila. Partner jednoho dne odjel i s dítětem, odmítl jí je vydat a podal žádost o rozvod a o svěření dítěte do péče. „Rozpoutal se několikaletý soudní boj,“ říká Jana, které nakonec soud svěřil dítě do výlučné péče. Mimo jiné i proto, že partner na rozdíl od ní neměl práci, zatímco Jana si po rozchodu musela k rodičovské přibrat práci na živnostenský list, aby dcerku uživila.

Desítky tisíc ročně

Tak vypadá jeden z mnoha příběhů, které se v ČR odehrávají. Podle unikátní analýzy rozhodování opatrovnických soudů, kterou zveřejnil časopis Demografie, se rozvod manželství týká zhruba 23 tisíc nezletilých dětí ročně. Do tohoto počtu ale nejsou započítány nesezdané páry, které se rozcházejí a mají potomky. „Počet dětí, kterým se ročně rozpadá rodina, je tedy výrazně vyšší,“ uvádějí autorky studie Sylva Höhne a Jana Paloncyová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. „Rozchod rodičů je pro většinu dětí velmi stresující, a pokud jej doprovázejí vyostřené konflikty, nezřídka se to významně promítne do jejich dalšího vývoje a celého života,“ míní.

V zájmu dítěte

Podle jejich analýzy, která vycházela z rozhodování soudů v roce 2018 a týkala se zhruba 38 tisíc dětí, trvalo jedno opatrovnické řízení v průměru 170 dnů. Rozhodnutí o střídavé péči, kdy se o děti starají po rozvodu oba rodiče stejnou měrou, v Česku stále zaostává.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/z_domova/rozvody-deti-20210513.html

Smutné dítě