Sportovní kroužky jsou výborné, ale přirozený pohyb je ještě důležitější

Datum publikace: 27. 08. 2021
Periodikum:
vitalia.cz
„Jestliže sedí dítě půl dne ve škole, mělo by se pro zdravý vývoj alespoň tři hodiny hýbat,“ říká fyzioterapeutka. Nezáleží podle ní na tom, jak se dítě hýbe, ale že se hýbe. Přemýšlíte, na jaký pohybový kroužek dítě přihlásit?

Více než pětina školáků na druhém stupni základních škol má nadváhu nebo trpí obezitou. Z jejich života se vytratil pohyb. Pravidelný sport mají podle studií dvě třetiny českých teenagerů. Problémem jsou ale aktivity mimo organizované kroužky. Obyčejná chůze, běh nebo lezení po stromech je pro děti velmi důležitá.

Proč se děti nehýbají?

Podíl viny na tom má moderní společnost – většinu dne dětem zabere sezení ve školní lavici, pak jdou na kroužky nebo plní své domácí úkoly. Volný čas pak tráví raději s telefony než na hřištích. „Jestliže dítě sedí půl dne ve škole, mělo by se pro zdravý vývoj alespoň tři hodiny hýbat – nemyslím usilovný trénink v kroužku, ale i chůzi místo jízdy autem s rodiči, větší vzdálenosti klidně překonat na koloběžce nebo kole, když je příležitost, vylézt na strom, řádit na hřišti, běhat s kamarády,“ poukázala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková a dodala, že sportovní kroužky jsou pro pohyb dětí výborné, ale ještě důležitější je čas mimo organizované aktivity – zda ho dítě stráví v pasivním sedu, anebo aktivně.

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/nejen-sportovni-krouzky-ale-hlavne-prirozeny-pohyb/

Související články:
Dítě v přírodě