Špatné vysvědčení? Takhle má vypadat správná rodičovská reakce

Datum publikace: 31. 01. 2020
Periodikum:
maminka.cz
Než se kvůli vysvědčení pustíte do udílení trestů, či naopak vyplácení odměn, zastavte se na chvíli. Popravdě řečeno, pokud vás nějaká známka na vysvědčení vašeho potomka šokuje, svědčí to tak trochu o tom, že jste se o dítě a jeho výsledky v dosavadním průběhu školního roku dvakrát nezajímali, a to také není nejlepším vysvědčením.

A ještě jedna věc - pololetní vysvědčení není nijak zásadní, dítě například nemůže propadnout, když si do konce roku nedostatečnou známku vylepší.

Tušíte, že za pár dní na vysvědčení nebude žádná sláva a že vaše dítě přinese domů vysvědčení, kterým se rozhodně známým chlubit nebudete? Přesto spolkněte všechny výhrůžky směrem k potomkovi, které se vám derou na mysl.

I když vás vysvědčení zklamalo, nechte si drsnou kritiku od cesty.

Protože už známky stejně nijak nevylepšíte a ani dítě už nemá šanci ho změnit, pouze ještě zhoršíte stres, který zažívá. Ačkoli si to rodiče neuvědomují, pro mnoho dětí je stresující už vysvědčení samo o sobě, a to dokonce i tehdy, když jsou dobrými žáky – zatímco některé nevyvede z míry ani pár trojek, jiné se budou bát přijít domů, protože místo dvou dvojek mají čtyři.

Líbí se mi, co kdysi v jednom svém textu o vysvědčení napsal dětský psycholog Václav Mertin. "Vysvědčení není rozsudek nad dítětem, ale informace o tom, jak se mu podařilo zvládnout požadavky školy, jak se učitelům podařilo naučit je látce a jak se rodičům podařilo vytvořit mu podmínky k práci."

Upozorňuje dále na to, že právě obavy z rodičovské reakce skutečně vedou některé děti k tomu, že s vysvědčením domů nedorazí, nebo se dokonce pokusí o sebevraždu, někdy bohužel úspěšnou. 

Celý text najdete zde: https://web.archive.org/web/20200316073015/https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-vychova-deti/298650/spatne-vysvedceni-takhle-ma-vypadat-spravna-rodicovska-reakce.html.