Sociální pracovníci nesmí do terénu. Nemá to logiku, zlobí se organizace

Datum publikace: 05. 05. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Ministryně Jana Maláčová představila v pátek harmonogram postupného uvolňování sociálních služeb. Zatím mohou lidem v nouzi organizace pomáhat pouze přes telefon, do terénu se dostanou nejdříve 11. května. Zástupci sociálního sektoru to považují za nesmyslné. Vláda už totiž povolila otevření obchodů a umožnila volný pohyb osob.

„Kdy a jak se znovuotevřou sociální služby? Otázka, která teď zajímá mnoho z vás. Je to takhle - máme prodiskutovaný plán s epidemilogy, finišujeme ho s dalšími odborníky a zítra jej přineseme na vládu!,“ ohlásila na Twitteru  Maláčová 22. dubna.

Její ministerstvo práce a sociálních věcí přitom téměř měsíc neodpovědělo na dva otevřené dopisy, které mu zaslali zástupci sociálního sektoru. Vláda pak na mimořádném jednání rozhodla o urychleném uvolňování zavedených omezení. To však jako by se netýkalo sociálních služeb.

Od pondělí tak lidé mohou do obchodů s oblečením, posiloven nebo knihoven. Už od 20. dubna mohou na farmářské trhy. Sociální pracovníci však zatím pořád nemohou poskytovat vybrané služby v terénu.

„Ve čtvrtek večer jsem poslouchala velmi pečlivě vládní tiskovou konferenci. Říkala jsem si, že se tady řeší restaurace, supermarkety, hobby markety, sport, svatby, ale o ohrožených dětech nepadlo ani slovo,“ říká tajemnice asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.

Celý článek najdete zde:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-socialni-sluzby-asociace-neziskovky-malacova-rozvolnovani.A200428_105339_domaci_soch