Sociální dávky pro více rodin. Co bude znamenat zvýšení životního minima?

Datum publikace: 19. 02. 2020
Periodikum:
mesec.cz
Životní minimum se od 1. dubna zvýší na 3860 Kč, existenční minimum pak ke stejnému datu na 2490 Kč. Více lidí díky tomu dosáhne na sociální dávky. Ale vliv to bude mít i na posuzování úvěrů.

O zvýšení životního a existenčního minima v pondělí rozhodla vláda. Obě částky vzrostou o 13,2 %, což podle ministerstva práce reflektuje růst inflace od roku 2012, kdy se valorizovaly naposledy. Životní minimum pro jednotlivce se zvýší o 450 Kč na 3860 Kč a existenční minimum vzroste o 290 Kč na 2490 Kč. Upraví se i částky životního minima pro děti a pro osoby, které jsou posuzovány jako další v pořadí. To znamená, že zatímco nyní činí životní minimum čtyřčlenné domácnosti se dvěma dětmi do 6 let 9450 Kč, od 1. dubna to bude 10 690 Kč, tedy o 1240 Kč více.

Zvýšení životního a existenčního minima se projeví i u některých osob, které ho přímo nepobírají. Například osoby se zdravotním postižením mají nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, kde je výše dávky odvozena od výše životního minima. Podobné je to u finanční podpory azylantů a cizinců, uvádí hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Více rodin dosáhne na přídavky či porodné

Výše životního minima je důležitá pro udělování dávek státní sociální podpory. S životním minimem se totiž srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, jestli mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobkem minima.

Na sociální dávky tak od dubna dosáhne více rodin. Ministerstvo práce odhaduje, že by v souvislosti s tím mohlo přibýt až 600 příjemců příspěvku na živobytí, asi 11 000 příjemců přídavku na dítě a přibližně 2000 příjemců porodného. Zvýšení životního minima, ke kterému přihlížejí i banky, bude na druhou stranu znamenat složitější cestu nízkopříjmových rodin k bankovním půjčkám. 

Celý článek najdete zde: https://www.mesec.cz/clanky/socialni-davky-pro-vice-rodin-co-bude-znamenat-zvyseni-zivotniho-minima/

Související články na portálu Šance Dětem