Smrt syna JFK znamenala přelom ve vývoji neonatologie

Datum publikace: 13. 01. 2015
Periodikum:
novinky.cz
Velký zlom v přežívání nezralých novorozenců přinesla aplikace surfaktantu novorozencům.

Sedmého srpna 1963 jen 39 hodin po svém narození zemřel Patrick Kennedy, syn amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a jeho ženy Jacqueline. Narodil se předčasně a nepřežil kvůli nezralosti plic.

Lékaři mu nedokázali pomoci, protože v té době ještě při záchraně nedonošených dětí nepoužívali surfaktant – látku, díky které v současné době přežívají i děti s novorozeneckou váhou pod jeden kilogram. Tato nešťastná událost znamenala zároveň zlom ve vývoji neonatologie.

Podle MUDr. Mileny Dokoupilové, primářky novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice, se surfaktant začal v neonatologii běžně používat na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Dnes už by malý Patrick přežil.

„Neonatologie je relativně mladý obor. Nevím, jestli je to výhoda či nevýhoda, ale u rozvíjejícího se oboru jsou změny vždycky nejvíce vidět,“ říká Milena Dokoupilová s tím, že tak velké změny, kterými neonatologie za posledních 50 let prošla, se za dalších padesát let už asi nestanou.

Úmrtí dětí jako byl Kennedyho syn Patrick je dnes už zcela výjimečné. „V té době se totiž ještě nepoužíval dnes již běžně dostupný surfaktant. Ještě v osmdesátých letech minulého století nebyly kvalitní přístroje, monitorů bylo jen několik pro celé oddělení. Přežívaly dvoukilové děti a všichni za to byli rádi. Vzácně se podařilo zachránit i menší děti, ale velké procento jich umíralo. Děti pod kilo prakticky neměly žádnou šanci, pokud byly mrtvě rozené, vykazovaly se jako potrat,“ říká lékařka.

Celé znění zprávy najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-smrt-syna-jfk-znamenala-prelom-ve-vyvoji-neonatologie-266961.

novorozenec v inkubátoru