Skřípání zubů u dětí. Proč může být problémem?

Datum publikace: 12. 12. 2018
Periodikum:
motherclub.cz
Bruxismus neboli skřípání zubů se nejčastěji objevuje v noci během spánku. Vyskytnout se může u dětí, které jsou úzkostné nebo vystavené stresu, ale na vině může být i řada jiných příčin. V každém případě je vhodné situaci vždy řešit, a to často ve spolupráci s odborníkem.

Nejčastěji bruxismus postihuje dětí (i dospělé), které jsou úzkostné či nějakým způsobem stresované. V dospělosti se pak bruxismus objevuje také u osob závislých na drogách nebo při užívání některých psychofarmak. Obecně lze říci, že skřípání zuby souvisí s celkovým psychickým stavem člověka. U dětí se může přechodně objevit i v souvislosti s jakýmkoliv celkovým infekčním onemocněním. Skřípání zubů je někdy u dětí spojené s růstem nového zubu a jeho prořezáváním. Někdy je do souvislosti s bruxismem dáváno také onemocnění roupem dětským. Tím, jak je dítě v noci neklidné a svědí ho zadeček (roupy jsou aktivní nejvíce v noci), spí neklidně a skřípe zuby. V některých případech se může skřípání objevit i v souvislosti s nesprávně ošetřeným zubem (nevhodným tvarem plomby). Často je však bohužel příčina nejasná. 

Lze bruxismus léčit? 

Podaří-li se vysledovat souvislost se stresovou situací, je samozřejmě nutné řešit nejen důsledek, ale především příčinu stresového stavu. Neblahým přímým následkům skřípání mohou účinně předcházet speciální nákusné dlahy, které se však obvykle nepředepisují dětem mladším šesti let. Dále se pak doporučují speciální sestavy cviků žvýkacích svalů. S optimálním řešením problému – se cviky i s použitím dlahy – poradí zkušený stomatolog. 

Za vším hledej frustraci 

Pokud problém přetrvává a stomatolog si s ním neví rady, nejlepší bude s dítětem zajít k psychologovi. Je totiž možné, že se jedná o psychosomatický problém. Podle psychologů totiž existuje přímá souvislost mezi psychickým stavem a fyzickým projevem. Z tohoto pohledu stojí za skřípáním zubů frustrace z potlačované zlosti či dlouho nevyřčených problémů. Skřípe-li tedy váš potomek svými prvními zoubky, rozhodně to nepodceňujte! Nasměrovat vás může váš pediatr a pomoci zubní lékař. 

Klidový režim před spánkem 

Podobně jako např. noční běsy nebo noční můry souvisí skřípání zubů u dětí s tím, jak klidný prožily den. Rozhodně není vhodné děti příliš přetěžovat (časté oslavy, výlety, návštěvy příbuzných, mnoho kroužků atd.). Dejte si také hodně záležet na výběru aktivit či pohádek, na které se dítě před spaním dívá. Zapomeňte na Harryho Pottera, Star Wars nebo E. T. Mimozemšťan a raději zvolte něco naprosto neškodného jako Pat a Mat nebo Žížaláci (samozřejmě dle věku dítěte). Negativní dopad na kvalitu spánku a noční projevy neklidu (mj. i právě bruxismus) mohou mít samozřejmě také problémy v rodině. Snažte se vybírat klidnější aktivity jako procházky venku a dodržujte pravidelný spánkový režim a domácí rituály (večeře v 6, večerníček v 7, v 8 už spát). Snažte se s dítětem hovořit o tom, co ho trápí. Zda nemá např. nějaké potíže ve škole či ve školce. Je důležité, aby bylo zvyklé s vámi o svých problémech hovořit. 

Celý článek najdete zde: https://motherclub.cz/skripani-zubu-u-deti-proc-je-tzv-bruxismus-nebezpecny/

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem