Skončí dětské skupiny kvůli nedostatku peněz? Financování musí zajistit stát

Datum publikace: 13. 01. 2020
Periodikum:
denik.cz
Původně to byla vlhká garáž. Po kompletní rekonstrukci z ní vznikl prostor, kam rodiče své ratolesti vodí rádi. „Ve Voděradech nebylo žádné zařízení pro předškoláky, mateřská škola ve spádové obci má plnou kapacitu, a tak jsme zřídili dětskou skupinu Sluníčko.

Dětské skupiny, které se podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mají přejmenovat na jesle, jsou od svého vzniku v roce 2014 z velké části financovány z evropského sociálního  fondu . Měsíční dotace činí v průměru 9800 korun a příspěvek od  rodičů  3200 korun (v  Praze  to může být i 5000, zatímco v Ústeckém kraji třeba 1400 korun).

Celkem je v evidenci zapsáno 1025 skupin, z toho je 978 aktivních. Štědrá podpora z Bruselu má však do dvou  let  skončit, a proto musí stát zajistit financování z národních zdrojů. Jeho výši stanoví novela zákona o dětských skupinách, která je ve fázi vypořádávání připomínek. „Navrhujeme, aby státní dotace činila 5000 korun a příspěvek od rodičů byl zastropován na třetině minimální mzdy, což je letos 4800 korun,“ uvedla v Senátu Martina Štěpánková Štýbrová, ředitelka Odboru rodinné politiky a ochrany práv dítěte MPSV.

Celý text najdete zde: https://www.denik.cz/z_domova/detske-skupiny-financovani-novela-20200108.html