Školní psychologové by se mohli dočkat jistoty. Ministerstvo připravuje změnu jejich financování

Datum publikace: 09. 07. 2021
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Školní psychologové by se mohli dočkat trvalých úvazků. Nově by tak nemuseli spoléhat na krátkodobé smlouvy, které jim skončí v momentě, kdy skončí i konkrétní projekty. Počítá s tím ministerstvo školství a vytváří nový model úvazků, podle kterého by byli psychologové placení ze státního rozpočtu.

„Čeká mě ještě rok práce a pak vůbec nevím, zda na škole tato pozice zůstane zachována,“ popsala současnou nejistotu školní psycholožka Jana Rozsypalová z mohelnické základní školy. Jako školní psycholožka je totiž placená z takzvaných šablon, které platí na dva roky. „Financování školních psychologů je nesystémové a založené na různých projektech, které začínají a končí. Podmínky navíc nejsou dořešené a člověk musí mít tu práci opravdu rád, aby byl ochoten ji vykonávat,“ shrnula Jiřina Juřičková, školní psycholožka ze ZŠ a MŠ Horníkova v Brně.

O svou práci by se školní psychologové mohli přestat bát s rokem 2025. Nově by podle resortu školství mohli být placení ze státního rozpočtu. Nejprve ale model nových úvazků ministerstvo v roce 2022 ověří. „Záměrem resortu je, aby financování pozic bylo systémové, zajistilo pocit stability pro tyto pracovníky a obecné pozitivní vnímání přínosu školních psychologů a dalších podpůrných pedagogických pozic ve školách,“ odůvodnila kroky ministerstva jeho mluvčí Aneta Lednová.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/skolni-psychologove-by-se-mohli-dockat-jistoty-ministerstvo-pripravuje-zmenu-jejich-financovani-31885

Děti ve škole