Školáci a studenti se vracejí do tříd. Je na to jejich imunita připravena?

Datum publikace: 28. 05. 2020
Periodikum:
idnes.cz
V pondělí se část žáků základních škol zase sešla v lavicích, středoškoláci se připravují na maturity, rozběhnou se přijímačky a do škol se mají vracet i děti z druhého stupně. V jaké kondici je podle dětského lékaře jejich imunita a co můžeme čekat po prázdninách?

Tím, že se na počátku pandemie uzavřely školy a mateřské školky, omezilo se mezi dětmi šíření všech respiračních onemocnění, nejen covid-19. I proto tak děti podle pediatrů prožily zdravější jaro než obvykle. "Rodiče se určitě nemusejí obávat, že by pobyt mimo kolektiv vrstevníků mohl dětem z imunologického hlediska ublížit, ohrožena byla spíše oblast sociální či vzdělávací," míní praktickým lékařem pro děti a dorost Richard Rýznar z Rýmařova.Může škola zvýšit nemocnost dětí? "Žáci se vracejí do škol na přelomu jara a léta, tedy v období s mnohem menším výskytem respiračních infekcí, kam řadíme právě i covid-19. Proto věříme, že se do června nemocnost právě u dětí do deseti let výrazně nerozvine. Problematičtější však bude pravděpodobně návrat do škol letos v září," dodává lékař s odkazem na epidemiology, kteří upozorňují, že na podzim může dojít k druhé vlně výskytu nákazy covid-19. "Podzim je z hlediska nákazy rizikovější nejen proto, že se více pohybujeme v uzavřených prostorech s vyšším počtem osob, ale svou roli hraje i stav našich sliznic. Těm totiž neprospívá přechod z přetopených místností se suchým vzduchem do chladna, kvůli čemuž neplní účinně svou obranou funkci a propustí viry do našeho organismu," vysvětluje Richard Rýznar.

Virům podle něj rovněž svědčí chladnější počasí. "Zvláště koronaviry a rhinoviry se při nižších teplotách lépe množí a déle přežijí v prostředí mimo hostitelský organizmus, tedy člověka. Tyto faktory pak zvyšují infekčnost virů," upozorňuje.Obranyschopnost je třeba posilovat. Podle pediatra bude proto důležité zejména na sklonku léta uvažovat o způsobech posílení imunitního systému, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. A zejména u seniorů. "Zlepšení obranyschopnosti bude mnohem důležitější než v předešlých letech. Spolu s chřipkou a jinými infekty dýchacích cest lze totiž bohužel čekat právě také druhou vlnu covid-19," varuje. Pomoci mohou podle něj i kvalitní doplňky stravy.

"Lidé by si však měli zvykat posilovat imunitní systém po celý rok. Stačí dodržovat základní pravidla zdravé stravy, otužovat se a dopřávat tělu dostatek pohybu. V uzavřených kolektivech je poté potřeba často a důkladně větrat. Rodiče by měli dohlédnout, aby děti pravidla dodržovaly a neoslabovaly své zdraví jinými faktory," nabádá doktor Rýznar. Problematická je podle něj především nadváha a obezita, která také patří mezi rizikové faktory při rozvoji nemoci covid-19. "Smutným faktem je, že už teenageři jsou rovněž ohrožováni alkoholem a kouřením, což imunitu dramaticky snižuje," dodává pediatr, který vsází na prevenci a zdravý životní styl.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/imunita-deti-covid-19-skola-navrat-do-skoly.A200527_094259_zdravi_jup

Související články na portálu Šance Dětem