Sexting, šikana či kyberstalking. Děti jsou na internetu lovná zvěř

Datum publikace: 13. 02. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Na internetu číhá mnoho nebezpečí. Řeč přitom není pouze o phishingových podvodech a nejrůznějších virech, ale například také o kyberšikaně, sextingu či kyberstalkingu. Všechny tyto pojmy představují daleko větší riziko než ty nejsofistikovanější škodlivé kódy. Na podobné hrozby je nutné ratolesti na celosvětové počítačové síti připravit.

Šířit osvětu o nejrůznějších nástrahách na internetu si klade za cíl Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na toto úterý. Internet se stal pro většinu dětí naprostou samozřejmostí, a to především díky chytrým telefonům a tabletům. Díky mobilnímu telefonu má přístup na web drtivá většina školáků. A to i těch, kteří chodí ještě na základní školu. Jak se zodpovědně chovat na internetu, se naučí doma jen málokdo. Řada rodičů totiž bezpečnost na celosvětové počítačové síti se svými dětmi vůbec neřeší. Přitom právě děti patří mezi nejohroženější skupinu uživatelů.

Rizika spojená s tablety a smartphony

I když se to nemusí na první pohled zdát, právě mobily a tablety s připojením na internet dávají dětem daleko větší soukromí, než jaké by měly například na domácím počítači, který je sdílený celou rodinou. A právě to může představovat velké riziko. Řada dětí si totiž neuvědomuje, jaké informace sdílet a jaké ne. Z toho pak plynou rizika jako kyberšikana, sexting (sdílení intimních materiálů po síti), vydírání či například kyberstalking. Historicky se stalo již několikrát, že si dospělí devianti získali důvěru dětí a anonymitu internetu využili ve svůj prospěch. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se například rozejde dívka s chlapcem, se kterým sdílela své intimní fotky. Děti se tak vystavují nebezpečí kyberšikany.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/sexting-sikana-ci-kyberstalking-deti-jsou-na-internetu-lovna-zver-40313060