Senát potvrdil zvýšení ošetřovného na 80 % mzdy. Týkat se může až 181 tisíc lidí nejdéle do prázdnin

Datum publikace: 30. 04. 2020
Periodikum:
irozhlas.cz
V souvislosti s uzavřením škol vzroste ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu ošetřovné pro rodiče. Ošetřovné bude stát vyplácet zpětně od začátku dubna a rodiče jej budou dostávat nejdéle do letních prázdnin. Velká část rodin je na dávce závislá a standardní ošetřovné 60 procent jim nestačí. Senát novelu schválil, proti nebyl nikdo z přítomných. Nyní dostane novelu k podpisu prezident Miloš Zeman.

Ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu vzroste ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Senát ve středu novelu schválil hlasy 64 ze 68 přítomných členů, proti nebyl nikdo. Dávku nově dostane vedle zaměstnanců i část lidí, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zvýšené ošetřovné bude stát vyplácet podle předlohy zpětně od začátku dubna. Rodiče budou dávku dostávat nejdéle do letních prázdnin. 

Lidé pracující na dohody budou mít nárok na ošetřovné za podmínky, že z nich bylo v minulosti odváděno nemocenské pojištění a jsou stále platné. Takzvaným dohodářům vyplatí stát za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna 80 procent. Senátor Michael Canov (SLK) se v debatě pozastavoval nad tím, že úřady kvůli ošetřovnému podle něho požadují potvrzení ředitelů škol, že jsou zavřené, ač o tom rozhodla vláda. „Je to naprosto absurdní. To není jenom byrokracie, to je šikana, a dokonce se nebojím ani slova buzerace,“ řekl.

"Mechanismus funguje 40 let"

Maláčová oponovala, že formulář potvrzuje, že zaměstnanec má vlastní dítě do 13 let věku. „Mechanismus funguje asi 40 let,“ podotkla. Pokud by šlo o potvrzení o uzavření školy, bylo by to "na hlavu", zdůraznila. Canov si ale stál za svým. „Potvrzení o uzavření školského zařízení není potvrzení o existenci dítěte,“ prohlásil s odvoláním na formulář.

Zvýšené ošetřovné se přibližuje podle důvodové zprávy úrovni čisté mzdy s uplatněním slevy na poplatníka. Na dávce je závislá velká část rodin s dětmi a standardní ošetřovné 60 procent nestačí v mnoha případech pokrýt jejich základní životní výdaje, zejména u samoživitelek a samoživitelů, stojí ve zdůvodnění. Dávku může podle důvodové zprávy pobírat až 181 000 lidí. Celkové výdaje státu za 30 dní by po zvýšení činily v takovém případě zhruba 3,5 miliardy korun. Při nynější hodnotě ošetřovného je to o 0,9 miliardy korun méně. Maláčová řekla, že správa sociálního zabezpečení vyplatila k dnešku asi 160 000 dávek.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/osetrovne-zvyseni-rodice-malacova-ministerstvo-prace-socialnich-veci_2004291237_tkr

Související články na portálu Šance Dětem