Seminář ukázal, jak rozmluvit dítě, které prožívá složitou situaci

Datum publikace: 11. 06. 2019
Periodikum:
kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz
Další společný seminář pro pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí, příslušníky policie a psychology z celého kraje připravilo Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, krajská příspěvková organizace. První den dvoudenního semináře v Hotelu Zámeček v Raspenavě byl ve čtvrtek 6. června věnován tématu, jak navázat kontakt s dítětem v ohrožení, v šoku nebo v jiné složité situaci. Zahájení se zúčastnil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Seminář, nazvaný Základy vedení rozhovoru s dítětem, vedl sociální pedagog a psychoterapeut Filip Hajna. Naznačil několika desítkám přítomných odborníků, jaké metody volit, pokud dítě zarytě mlčí. Co dělat, když dítě odmítá komunikovat s vyšetřovateli nebo pracovníky psychologické poradny právě proto, že je ve škole šikanované, že má strach, anebo že je ve stresu z rozchodu rodičů, bylo obětí domácího násilí nebo svědkem nějaké nenadálé dramatické situace.

„Ve všech pomáhajících profesích je přítomen stejný faktor – práce s bezmocí. U dítěte, které nechce z nějakého důvodu komunikovat, je potřeba navodit pocit bezpečí a atmosféru vzájemné důvěry. Nelhat, být autentický, vnímat jeho nonverbální signály,“ řekl v úvodu Filip Hajna.

Psychologové i pracovníci sociálně-právní ochrany dětí se potřebují například dozvídat informace od dětí, které vyrůstají v dětských domovech. Důležité svědectví poskytuje také dítě ve fázi rozhodování, jestli bude po rozvodu rodičů žít s matkou či otcem. K rozmluvení mlčících dětí používají odborní pracovníci plyšové hračky, obrázkové kartičky, balónky, loutky, malování a další kreativní pomůcky. Seminář nastínil, jak pomůcky nejlépe využívat.

 

Celý článek najdete zde: https://kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz/seminar-ukazal-jak-rozmluvit-dite-ktere-proziva-slozitou-situaci-n908342.htm