Šéfka Klokánku: Přibývá případů, kdy rodiče nemají peníze na péči o děti

Datum publikace: 14. 11. 2011
Periodikum:
denik.cz
Olomouc – Případů, kdy rodiče nejsou schopni se postarat o své dítě, protože nemají peníze, ani bydlení přibývá. Jedním z nich může být i příběh rok a půl starého chlapečka, kterého jeho matka tento týdne odložila do olomouckého babyboxu.

„Vidím nárůst takových případů. Ve chvíli, kdy se rodině odeberou různé dávky nebo se sníží, tak to co maminkám zbude, z toho nájem nezaplatí. Z devadesáti procent to jsou rodiny, které vlastní bydlení nemají, pronájem je drahý a z čeho pak žít? Je to začarovaný kruh,“ říká v rozhovoru pro Olomoucký deník Šárka Kupčáková, vedoucí Klokánku a Azylového domu pro matky s dětmi Fondu ohrožených dětí v Olomouci.

Vzpomenete si na nějaký příběh?
Vyvstal mi v paměti případ dvou sourozenců, rodiče se o ně starali, jak mohli. Nebylo tam žádné násilí, tatínek měl nějakou příležitostnou práci, maminka byla na mateřské dovolené, ale přišli o bydlení. Neměli z čeho platit nájem, neměli příbuzné, takže děti skončily u nás v Klokánku. I když rodiče měli peněz velmi málo, za dětmi každý týden jezdili a přivezli třeba ovoce. Bylo vidět, že se hodně snaží. Nakonec se pak ve spojení se sociální pracovnicí podařilo někde v Čechách najít bydlení a děti se k rodičům vrátily. Byli u nás asi pět měsíců. Stálo za to téhle rodině vypomáhat a takových případů je hodně.

Ale ne vždycky to končí takhle ideálně…
To určitě ne. Samozřejmě to může být rodina, kde peníze nejsou, nejsou schopni zabezpečit nic dalšího a co hůř, nemají ani energii na to shánět si práci. To jsou případy, kdy tady děti mohou skončit opravdu na delší dobu, nemají se kam vrátit. Nad rodinami mnohdy visí velké exekuce. Pokud nebude vyřešená otázka sociálního bydlení, tak si myslím, že to bude jen horší.

Celé znění článku naleznete na: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/sefka-klokanku-pribyva-pripadu-kdy-rodice-nemaji.html.

> další zprávy z médií