Šéf Asociace romských podnikatelů: Naše děti nesmějí být pobírači dávek

Datum publikace: 22. 03. 2019
Periodikum:
euro.cz
"Pro romské firmy Romové pracovat chtějí," říká prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško.

Připomínám, že jsme ministerstvu zemědělství nabídli pomoc při odstraňování kůrovcové kalamity. Nabízíme Lesům ČR stovky nezaměstnaných, kteří budou pracovat pro naše firmy. Cítím, že ministr zemědělství Toman je vstřícný, že hodlá změnit současnou situaci s podnikáním a zaměstnáváním Romů. Vnímá to tak, že chceme a umíme dát práci lidem, kteří dlouhodobě nepracují. Vstřícnost cítíme i od resortu dopravy. Delší dobu to vázlo legislativně. Konkrétní spolupráce nebyla možná, protože práce v lesích byly už zadané jiným firmám – a to na víc let, což jsme nevěděli.

Za nového šéfa resortu Miroslava Tomana navíc byla vyměněna převážná většina ředitelů v Lesích ČR. Na následující březnové schůzce s náměstkem ministra už nicméně budeme řešit konkrétní věci a harmonogram spolupráce. Rádi bychom zjistili, do kterých výběrových řízení se přihlásit. Některá z nich pro nás zřejmě nejsou vhodná, nemáme dostatečné reference, naše firmy nesplňují některá kvalifikační kritéria, ale u celé řady řízení účast našich firem možná je. Zakázky malého rozsahu zvládáme výborně a některé státní podniky – Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic či České dráhy – už se přesvědčily, že se na nás mohou spolehnout a že garantujeme kvalitně odvedenou práci. My pouze apelujeme na využívání paragrafu 37 zákona o zadávání veřejných zakázek, podle kterého má stát při zadávání skutečně sociální aspekty zohledňovat. To jest v určitých případech dávat přednost firmám, jež se věnují sociálnímu podnikání.

Naše firmy to splňují, jenže každý resort si zákon bohužel vykládá jinak, po svém. Dali jsme podnět k Nejvyššímu správnímu soudu, aby rozhodl a sdělil, jakým způsobem se má legislativa uplatňovat v praxi. Podle našeho názoru by se znění zákona měnit nemuselo, je napsaný dobře. Sociální či environmentální podnikání je tam zvýhodněno při zadávání veřejných zakázek, ve výběrových řízeních. Některé resorty si to už uvědomují. Příkladem může být ministerstvo dopravy – to po našich jednáních samo udělalo workshop k zakázkám malého rozsahu, kde bylo zástupcům firem vysvětleno, kdo a jakým způsobem se může o zakázky ucházet. Samozřejmě nejen romské firmy. Už jsem zmínil, že jde o podniky, které se věnují sociálnímu podnikání.

To nejdůležitější je, že většina našich firem dokáže zaměstnávat lidi, kteří jsou na trhu práce obtížně zaměstnatelní. A jde o práci zcela legální, nikoli na černo. Z pobíračů sociálních dávek a příspěvků na bydlení dělají plátce daní a odvodů státu. Mimochodem na projektu spolupracujeme s Hnutím romských studentů, které má mnoho vysokoškolsky vzdělaných členů. Někteří vystudovali například mezinárodní právo a v legislativě se vyznají. Tato iniciativa ostatně vzešla od nich.

Celý článek najdete zde: https://www.euro.cz/byznys/sef-asociace-romskych-podnikatelu-lesko-nase-deti-nesmeji-byt-pobiraci-davek-1444391