Sedm tipů pro výběr nejlepšího pojištění pro dítě

Datum publikace: 17. 08. 2016
Periodikum:
zpravy.iDNES.cz
Zopovědní rodiče nepochybují o tom, že by měli své dítě pojistit. Jak má ale vypadat dobrá pojistka? Leccos se dozvíte v následujícím čláku.

Pro dítě je nejdůležitější, aby mělo rodinu, která je schopná mu zajistit zázemí. Takže důležitější než pojištění samotného dítěte je pojištění příjmu rodičů – hlavně toho, kdo víc vydělává. I proto mnohé pojišťovny nabízejí víc než samostatné pojistky pro děti takzvané rodinné pojištění. To mívá i své výhody. Za jednu cenu bývá spolu s rodiči pojištěno i několik dětí, někdy dokonce i ty, které se teprve v budoucnu narodí. 

I pojišťovny už začínají oficiálně říkat nahlas, že pojištění není spoření a že se tyto dvě věci nemají míchat. V praxi však jejich poradci intenzivně nabízejí investiční pojištění (se spořicí složkou) a s úrazovými připojištěními. A lidé investiční pojištění pro děti kupují. Už proto, že si pamatují, že i jim rodiče uzavřeli smlouvu a oni v osmnácti letech dostali pár naspořených tisíc. 

Zamyslete se nad tím, co od pojištění očekáváte. Levněji vyjde smlouva, která bude slibovat výplatu peněz jen v případě opravdu vážného problému – tomu odpovídá pojištění trvalých následků úrazu. Kdo chce dostat od pojišťovny zaplaceno za každou větší modřinu či úraz, který je sice nepříjemný, ale žádné následky nezanechá, musí počítat s tím, že si připlatí. 

Například pojištění trvalých následků úrazu na milion korun by vyšlo na tisícovku ročně. Když ho navýšíte o takzvané bolestné, zaplatíte dvojnásobek (pojistná částka bude v tomto případě 60 tisíc korun). Při výběru pojistných rizik mějte na mysli, že pojištění si nepořizujete proto, abyste na něm vydělali, ale aby vám pomohlo v situaci, kterou sami nedokážete zvládnout. 

Největší chybou asi je pojistit se na všechno, ale jenom trochu. Je to drahé a v případě komplikací se vám nedostane pomoci, jakou byste potřebovali. Počítejte předem, kolik peněz byste v případě vážného úrazu dítěte potřebovali, aby vás to nijak finančně neohrozilo. Když bude vaše dítě dlouhodobě nemocné a vy s ním budete muset zůstat doma, stačí vám stokoruna denně? Když budete muset bezbariérově přestavět celý byt, stačí vám 100 tisíc korun? Od poradce si vyžádejte takzvané oceňovací tabulky, které se k vaší smlouvě vztahují. Z nich je patrné, že třeba u zlomeniny jednoho žebra je tělesné poškození do 5 %, léčba maximálně 35 dní a trvalé následky úrazu nebývají žádné. Každá pojišťovna má tabulky své. 

Děti mají pojistky levnější než dospělí. Uzavřít dětskou pojistku jde obvykle hned po narození, ale pojišťovny limitují věk, do kdy ji lze sjednat, a pak věk, do kdy se platí dětské pojistné. Například u Generali uzavřete dětskou pojistku do 14 let věku, pojišťovna však dětské pojistné bude účtovat až do 26 let. 

Celé znění článku najdete: http://finance.idnes.cz/jak-vybrat-nejlepsi-pojisteni-pro-dite-dyb-/poj.aspx?c=A160815_140845_poj_sov