- Domů
- O čem se mluví
- Samoživitelky se ještě nestihly vzpamatovat z nástupu dětí školy. Před Vánocemi jsou pod tlakem
Samoživitelky se ještě nestihly vzpamatovat z nástupu dětí školy. Před Vánocemi jsou pod tlakem
Datum publikace: 12. 12. 2019
Periodikum:
lidovky.cz
Ještě se nestihli vzpamatovat z výdajů spojených se začátkem školního roku, a mnohdy proto nemohou odkládat peníze bokem. K tomu navíc často čelí výpadkům výživného. Jak náročné jsou Vánoce pro rodiče samoživitele? Z průzkumu Asociace neúplných rodin, kterého se zúčastnila tisícovka rodičů, vyplývá, že až 73 procent samoživitelů nemá našetřené žádné peníze na vánoční dárky.
Třetina takových rodičů pak utratí za svátky maximálně do 2000 korun, tedy zhruba třikrát méně, než je v Česku průměr na osobu, jak ukázal výzkum agentury Nielsen Admosphere. „Před pár dny jsem měla neuvěřitelnou hádku s dvanáctiletým synem. Křičel na mě a brečel, že mají možnost jet se školou do Norimberka na vánoční trhy. A přišlo moje ‚ne‘. Nejsou peníze. Jsou to silné momenty, když dítě řve ze zoufalosti. Křičel, že jsem strašná máma, neumím jej vychovávat, vše mu zakazuji a ničím ho tím. To vše mi vyčetl. Slyšet to bylo šílené,“ líčí samoživitelka Monika K. z Berounska, jednačtyřicetiletá matka dvou dětí. Neúplných rodin žije v Česku dle dat Klubu svobodných matek asi 180 až 200 tisíc, z devadesáti procent se jedná o svobodné matky samoživitelky.
Peníze na odkládání do rezervy Monice nezbývají. „Žijeme z ruky do huby. Nemám šanci naspořit,“ konstatuje s tím, že Vánoce přicházejí záhy po začátku školního roku, který je i dle Asociace neúplných rodin pro samoživitele finančně velmi náročný. Ve vleku těchto výdajů na školní potřeby či různé kroužky zůstávají až do Vánoc.
„V září nás musí sponzorovat moje maminka. Něco sice mám a koupím, ale zbytek dotahuje ona. Bundy, boty, batohy, kroužky,“ vypočítává Monika. Že na tom finančně nejsou nejlépe, vědí její děti celoročně. „Proto si píší o drahé dárky Ježíškovi. ‚Hele, mámo, ale to nám přinese Ježíšek, to nemusíš platit ty,‘ říkají. Hledám z toho cestu. Měli jsme přeplatek za vodné, takže jej přidám k penězům na dárky.“ Kupuje drobnosti: věci na vyrábění, mikiny či knížky. „Vánoce jsou ale spíše o atmosféře, těšení se, pečení cukroví. Snažím se tak vyvážit nedostatek dárků,“ konstatuje. Vánoční svátky jsou dle ní finančně náročné, ale dají se ošidit – zkrátka nakoupí něco menšího. „Ale kroužky a výlety ne. Lyžák synovi nakonec zaplatí babička,“ popisuje Monika celoroční svízel.
Průměrný měsíční příjem matek samoživitelek se dle loňského průzkumu Klubu svobodných matek pohybuje od 10 do 20 tisíc korun a výživné na dítě dostává každá druhá. Organizace sdružuje zhruba 8500 žen samoživitelek. Mnohé projevují vzájemnou solidaritu a nabízejí pomoc – materiální i psychickou. Jedna ze samoživitelek Markéta Kubík například jiným matkám v nelehké situaci zakoupila vánoční stromek. Další ženy posílají balíčky s potravinami, oblečení či dárky pro děti.
„Matky, které jsou na tom finančně lépe, pomáhají těm, jež často nedosáhnou na základní potřeby. Aktuální životní situace podle našeho výzkumu je taková, že třetina samoživitelů nemá příjem přesahující 10 tisíc korun. To je nejvíce ohrožená skupina,“ říká zakladatelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.
Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/kricel-ze-jsem-strasna-mama-vanocni-svatky-stupnuji-tlak-na-rodice-samozivitele.A191211_144444_ln_domov_krev