- Domů
- O čem se mluví
- S mámou ve vězení…
S mámou ve vězení…
Datum publikace: 14. 03. 2018
Periodikum:
Právní rádce
Oddíl pro matky s dětmi ve Světlé nad Sázavou je jediný svého druhu v České republice, kde si mohou odsouzené ženy odpykat trest a zároveň pečovat o své malé děti.
Vězeňské "tepláky" se tu nenosí. Místo cel se bydlí v pestrobarevných pokojích. Na oddělení chodí Mikuláš, slaví se narozeniny, Vánoce i masopust.
V rohu místnosti velká a hned vedle ní malá dřevěná postel. Plyšáci a knížky pohádek prozrazují, že tady bydlí malé dítě. Z chodby do pokoje zvědavě pokukuje hlouček holčiček, které ještě ani neodrostly plenkám. Jedna z nich si v rozpacích z nenadálé návštěvy cucá palec. Bezpečí hledají u "tety" v jednoduchých černých kalhotách a tričku. Pak se ozve volání: "Oběd!" Jako první zareaguje vychovatelka a pohne se směrem ke dveřím jídelny. Děti ji rychle následují.
Taková scéna by se klidně mohla odehrát v dětském domově nebo Klokánku. Ostatně od těch se tohle místo příliš neliší. Jsou tu barevně vymalované zdi, na stěnách obrázky, na dřevěném obložení výukové prvky pro děti. Jenže nejsme ani v dětském domově, ani v Klokánku, ale ve věznici Světlá nad Sázavou.
Na zdejším specializovaném oddělení mohou odsouzené ženy, které si tu odpykávají tresty nejčastěji za krádeže nebo podvody, následovat své děti. Většinou je malým obyvatelům mezi jedním rokem a třemi lety.
Večerníček za mřížemi
Speciální část věznice ze všeho nejvíc připomíná mateřské centrum, kam běžně chodí maminky s dětmi trávit volná dopoledne. Jsou tu herny i mléčná kuchyně, kde maminky připravují dětem svačiny. Děti tu mají kočárky, autíčka, domeček pro panenky i malou plastovou kuchyňku na hraní. Oddělení působí klidně a útulně. Rozdíl oproti civilnímu mateřskému centru tu ale je. Než se sem z ulice dostanete, musíte projít kontrolou a několika sadami dveří. Za mřížemi se schovává i Večerníček, který vítá příchozí u vstupu do této části věznice.
Zatímco v celé věznici ve Světlé si odpykává tresty na devět stovek odsouzených žen, celková kapacita oddílu pro matky s dětmi čítá jen 15 žen a maximálně 20 dětí. Ačkoliv se to může zdát málo, nebývá plný. "Panuje představa, že tady máme dlouhou čekací listinu, ale tak to není. Většinou je na oddělení kolem 10 nebo 12 matek. Ročně vyřídíme do 30 žádostí," uvádí ředitelka světelské věznice Gabriela Slováková.
Malý zájem odsouzených žen o zařazení do specializované části věznice připisuje jednak pohodlnosti odsouzených, ale i přísným kritériím, která musí před nástupem na ni splnit.
Základní podmínkou je, aby se matka o dítě řádně starala už před nástupem do věznice. "To nám zkoumá orgán sociálně-právní ochrany dětí pro příslušný kraj, kde matka žije," vysvětluje vedoucí oddělení výkonu vazby a trestu světelské věznice Monika Myšičková.
K pobytu dítěte ve věznici se musí vyjádřit také jeho pediatr a klinický psycholog. Matka pak musí absolvovat vyšetření u vězeňského psychologa. Na tom nejčastěji pohoří.
"Důvodem odmítnutí může být třeba zvýšená agresivita vzniklá například v důsledku dlouhodobého užívání léků nebo drog. Velmi přísně posuzujeme, jak dlouho matka abstinovala, protože nám záleží na tom, aby se dítě po výkonu trestu nedostalo do ústavní péče," upozorňuje ředitelka věznice. A roli hraje i délka trestu, kterou soud matce uložil. Jeho konec nebo alespoň termín pro žádost o podmínečné propuštění by měl spadat zhruba do období, kdy dítě oslaví třetí narozeniny.
Starší děti by totiž až na výjimky, jako je zachování sourozeneckých vztahů, ve věznici být neměly. Žena například s desetiletým trestem svolení vychovávat svého potomka "za mřížemi" nezíská.
Pobyt dítěte ve věznici může překazit také nemoc. Kupříkladu děti, které trpí epileptickými nebo astmatickými záchvaty, do Světlé nemohou. Procedury, které provázejí vstup do věznice, jsou komplikované a ředitelka se obává, že by v kritické situaci nemusela záchranka dorazit včas. Odmítnout může věznice i dítě, které musí absolvovat odborná vyšetření ve specializovaných lékařských zařízeních. Zajistit docházku dítěte na ně by totiž bylo náročné.
Chce to trpělivost
Dokumenty, o které se žádost o umístění na "dětské" oddělení opírá, si odsouzené matky většinou vyřizují ještě před nástupem do vězení. Ani to ale neznamená, že dítě bude s matkou ve věznici od prvního dne. Pravidla velí, že odborná komise v čele s ředitelkou Slovákovou může žádost posoudit až poté, co je matka ve světelské věznici a absolvovala vyšetření u psychologa věznice. Jenže do Světlé matky nepřijdou hned. Nejprve musí nastoupit do místně příslušné nástupní věznice. Teprve poté je vězeňská služba eskortuje do Světlé. Ačkoliv se vedení věznice snaží vyřídit žádosti co nejrychleji, aby děti nebyly od maminek odtržené dlouho, trvá obvykle zhruba měsíc od příchodu matky do nástupní věznice, než se se svým potomkem znovu setká za branami světelské věznice.
Někdy se to ale může protáhnout. Třeba Pamela, která si ve Světlé odpykává pětiletý trest, čekala na příchod své dcery bezmála tři měsíce. Nejdřív strávila tři týdny v ruzyňské věznici, poté čtrnáct dní na nástupním oddělení světelské věznice. Tam se také dozvěděla, že si dceru do výkonu trestu vzít nesmí. "Bylo to kvůli délce mého trestu," říká Pamela.
Po zamítnutí žádosti zamířila na celu na běžném oddělení a zdálo se, že její případ je u konce. Poté ale dosáhla změny konce trestu a požádala o obnovení žádosti na oddíl pro matky s dětmi. Tentokrát už splnila předepsaná kritéria a vedení věznice jí mohlo vyhovět. Dcera Salome tak nakonec za matkou nastoupila dva měsíce od Pamelina příjezdu do Světlé.
Pobyt ve věznici musí matky svým dětem platit. Měsíčně jde zhruba o 1400 korun. Z vlastní peněženky financují také pleny, hygienické potřeby nebo hračky pro děti. Většinou to pro matky nebývá problém. Vzhledem k věku dětí totiž pobírají rodičovský příspěvek.
Celý článek k přečtení na: