Rychle a přehledně: Finanční pomoc pro ty, co jsou kvůli koronaviru v tísni

Datum publikace: 26. 03. 2020
Periodikum:
mesec.cz
Zavřené výrobní závody, karanténa a s ní související propad poptávky po zboží a službách různými způsoby ohrožuje nejednu peněženku. Tipy, které mohou v nelehké situaci pomoci.

Nemůžu chodit kvůli koronaviru do zaměstnání

Řešíte výpadek příjmu, protože musíte zůstat s dětmi doma, máte nařízenou karanténu, jste nemocní nebo zavřeli provoz, ve kterém pracujete? Podívejte se, na co máte nárok. 

Ministerstvo práce (MPSV) na svém webu také zveřejnilo užitečné desatero, které pokrývá z hlediska práv zaměstnanců na náhradu mzdy a dávky deset nejčastějších situací.

Ošetřovné: na děti a dospělé, i pro OSVČ

Pokud řešíte výpadek příjmu, protože musíte zůstat doma s dětmi do 13 let, nebo se musíte starat o starší osoby kvůli výpadku pečovatelských služeb, máte nárok na ošetřovné. Dávka se nebude proplácet jen 9, resp. 16 dní, ale na děti například po celou dobu uzavření škol a jiných dětských zařízení.

Nárok mimořádně vznikne i živnostníkům a podnikatelům, kteří kvůli péči o dítě nemohou vykonávat svou činnost, která je hlavním zdrojem příjmů.

Na epidemii doplácí mé podnikání

Vláda schválila návrh na ochranu pracovních míst. Zaměstnavatelům, jejichž podnikání je ohrožené kvůli šíření koronaviru, stát částečně nebo zcela uhradí mzdy zaměstnanců, které budou muset vyplácet:

  • z důvodu překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo
  • z důvodu překážky na straně zaměstnavatele (uzavření provozu z důvodu nařízení vlády).

Celý text najdete zde: https://www.mesec.cz/clanky/rychle-a-prehledne-financni-pomoc-pro-ty-co-jsou-kvuli-koronaviru-v-tisni/