Ruský web pro pedofily vystavuje kradené fotky českých dětí

Datum publikace: 18. 02. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Na síti pro sdílení fotografií se objevují fotografie českých dětí ze stránek škol nebo ze sociálních sítí. Redaktoři Seznam Zpráv popisují, jak se tam dostaly.

Na začátku byly narozeniny, výlet na Sněžku, dovolená v plavkách a spousta fotek dvanáctiletého syna. Všechny – a postupně jich bylo několik stovek – se Anna rozhodla uložit na největší českou sociální síť pro sdílení fotografií. Jenomže snímky na internetu nezajímaly jen známé a příbuzné. Objevily se na ruském webu, na němž se sdružují pedofilové (redakce adresu zná, ale nezveřejňuje ji). A tak se Anna časem dozvěděla, že pod některými z nich by o synovi našla komentáře, které matce musí nahnat husí kůži. „Je tak roztomilý s tím svým sladkým malým bříškem,“ zněl například jeden z nich.

Jdeme po nich

Že se dětské snímky sdílené v dobré víře na veřejném úložišti objeví i na ruském serveru pro potěchu pedofilů, zaskočí asi většinu matek. Ještě víc by je mělo zaskočit, jak je ta cesta krátká a snadná. Seznam Zprávy zjistily, že v případě Anny a jejího syna Matěje se o ni postaral muž vystupující v kyberprostoru pod přezdívkou XY. Z úložiště, do něhož denně svěřují fotografie tisíce Čechů, stáhl Matějovy fotografie za několik posledních let a poté je prostě nahrál na zmíněnou ruskou síť. Reportéři Seznamu přitom z internetu zjistili, že XY je aktivní, a tudíž poměrně nebezpečný. Nešíří totiž jen fotografie, ale také informace o dětech, které na nich jsou. I když se snaží v kyberprostoru skrýt a na webu o sobě prozradí maximálně to, že by hranice oplotil ostnatým drátem a rád má svatomartinské víno, leccos o něm říkají jeho internetové debaty s pedofily.

XY na ruském webu krom Matějových snímků sdílel fotografie z dětských táborů a akcí skautu. Ostatním pedofilům doporučoval, aby si sami nějaké tábory našli, a doporučoval přímo stránky, kde je mohou objevit. Z jeho komentářů k fotkám pak vyplývalo, že by děti mohl znát osobně, jelikož uváděl i detaily, které ze samotných fotografií rozhodně nebylo jednoduché vyčíst. Psal o osobnostech dětí, o jejich rodinách i o osobním zázemí. V některých komentářích dokonce bez okolků naznačoval, že s dětmi má určitý intimní poměr. Je možné, že si informace vymýšlel, ale když redakce kontaktovala policii, dostala odpověď, že případy lidí podobných jako XY řeší. „Policie se takovými případy zabývá,“ řekl pro Seznam Zprávy mluvčí Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem Jaroslav Ibehej.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusky-web-pro-pedofily-vystavuje-kradene-fotky-ceskych-deti-89197?dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&seq_no=6&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null