Rodiče si vymýšlejí, aby dostali děti do klokánků

Datum publikace: 21. 04. 2020
Periodikum:
novinky.cz
V Česku se zatím neobjevil v souvislosti s koronavirem jediný případ, kdy by musely být děti kvůli onemocnění jejich rodičů svěřeny do péče klokánků nebo koaly, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Nouzový stav nařízený kvůli pandemii se rodin přesto dotkl. Rodiče, kteří situaci s dětmi doma nezvládají, to zkouší nyní vyřešit tak, že si vymyslí dramatickou sociální situaci a žádají o umístění svých dětí v klokánku.

Patnáct klokánků v Česku má kapacitu 322 dětí, jsou už na hranici svých možností a každé dítě navíc, které tam být nemusí, je pro ně velkou zátěží. „Rodiče nás v tuto dobu velmi často sami kontaktují, aby k nám umístili dítě na dohodu. To je na tři měsíce, které se mohou prodloužit o další tři měsíce. Nyní jim už ale odpovídám, že musí kontaktovat konkrétní sociální pracovnici, dám jim i číslo, ať se domluví s ní. Prošetří situaci a stává se, že zjistí, že rodiče simulují a není důvod ke svěření,“ řekla Právu předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hanka Kupková s tím, že nejsou tábor.

„Volala mi jednou večer matka, která zněla opravdu zoufale. Že musí odjet za sestrou na Slovensko. Řekla jsem jí, že to stejně není možné. A ona, že takhle to dál s dětmi nejde. Pak přiznala, že jich má prostě plné zuby. Ale bála jsem se, aby to zase nebylo moc a neohrozila je. Takže to sociální pracovnice prošetřila a zjistila, že má plné zuby i manžela, takže se kdyžtak má kdo postarat,“ popsala jeden takový případ Kupková.

Tiché násilí vygraduje

Pandemie má na ohrožené děti zcela jiný dopad. „Pozitivní, v tom drsném slova smyslu, je, že se daří více odhalovat domácí násilí, které bylo jinak tutláno. Jak jsou děti zavřené doma s rodiči, tak toto tiché násilí vygraduje, takovým dětem se dá dříve pomoci. Sociální pracovnice fungují výborně, snad ještě lépe než v běžném režimu. Mají sice home office, ale jakmile mají podezření, vyjedou na místo a hned situaci vyřeší. Navíc, jak jde nyní vše elektronicky, je to výrazně rychlejší,“ chválí Kupková.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/rodice-si-vymysleji-aby-dostali-deti-do-klokanku-40320920

Související články na portálu Šance dětem: