Rodiče mohou klidně vychovávat tzv. vlčata, ale nesmí je izolovat

Datum publikace: 07. 12. 2011
Periodikum:
idnes.cz
Úkolem rodičů je připravit děti na život ve společnosti, shodují se odborníci. Úplná izolace, jakou zavedli rodiče "vlčích" dětí z Prahy, je podle nich nepřijatelná a za hranicí toho, co by se dalo označit za alternativní výchovu.

"Lidé mají možnost si žít podle svého, ale neměli by omezovat své děti. Nejsou majetkem svých rodičů a jejich život je strašně ovlivněn, když jsou nucené žít v izolaci," říká Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí. Pozastavuje se nad tím, že se rodiče svých "vlčích" dětí při první příležitosti vzdali. "Nemohli mít k dětem standardní vztah, vypadá to, že jim na nich nezáleželo."

Téměř dvouletý Vít a o rok starší Martin vyrůstali s rodiči v bytě vybaveném jen tím nejnutnějším. Chodili bosí, boty ani nepotřebovali, protože nevycházeli ven. Narodili se doma bez asistence zdravotníků, nejsou očkovaní, přihlášení na matrice, neabsolvovali prohlídky u lékaře. S nikým jiným než s rodiči se nikdy nesetkali.

 Povinnosti rodiče

  • První povinností je nahlásit narození dítěte na matrice a zažádat o rodný list. Pokud se dítě narodí v porodnici, má tuto povinnost porodnice, rodič si pak rodný list dítěte na matrice vyzvedne. Pokud se dítě narodí doma, má ze zákona povinnost ohlásit narození dítěte na matriku a zažádat o rodný list přímo rodič.
  • Druhou povinností pro rodiče je registrovat dítě u zdravotní pojišťovny do osmi dnů od narození.
  • Registrace u dětského lékaře není povinná. Přesto je u nás u pediatra registrováno devadesát procent dětí.

"Pokud děti nemají vyřízené ani základní potřebné papíry, je to absurdní, že se to neodhalí dřív. Přijde mi, že selhávají preventivní programy. Neodsuzuji alternativní metody výchovy, ale nesmějí děti vyloučit z celé společnosti. Úkolem rodičů je, aby ty děti připravili na život, a to, aby v té společnosti dítě obstálo a nějak dobře v životě dopadlo," říká Alena Vávrová ze Střediska náhradní rodinné péče.

"To, že nebyly děti registrované na matrice, u lékaře, nikde o nich nebyl ani záznam, mi přijde úplně patologické. Děti mají právo vyrůstat v normálním prostředí a mít kontakty jako jiné děti, protože jsou tvorové sociální a interaktivní," podotkla Vodičková.

Na dětech se mohl výrazně podepsat také životní styl rodičů, kteří žili alternativním způsobem života, asketicky a pod vlivem taoismu.

Celé znění článku naleznete na: http://zpravy.idnes.cz/rodice-mohou-klidne-vychovavat-vlcata-ale-nesmi-je-izolovat-pq6-/domaci.aspx?c=A111206_160317_domaci_taj

 

> další zprávy z médií