Ředitelé: Školství letos ovlivnila výuka na dálku, na mnohá témata nebyl čas

Datum publikace: 16. 12. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Školství se letos zabývalo hlavně epidemií covidu-19 a jejími dopady na výuku či maturitní zkoušky. Na jiná témata nebylo moc času. Uvedli to předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Za pozitivní označili, že se premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nepodařilo prosadit návrh úřední maturity, zklamal je ale výsledek projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících.

Šéfové školských asociací kladně zhodnotili spolupráci s ministerstvem školství ohledně opatření proti epidemii. Na středních školách měla podle Zajíčka covidová situace na jaře vliv zejména na praktické vyučování, které se při výuce na dálku nemohlo konat v obvyklém rozsahu. „Také diskuze na téma podoby maturitní zkoušky byly poměrně náročné, ale nakonec jsme dokázali maturity zvládnout s určitými úlevami klasicky, což považuji za důležité,“ zmínil mimo jiné i ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze. Snadné nebylo podle Zajíčka ani podzimní období, a to kvůli opakovaným karanténám tříd a nutnosti hybridní výuky. Podle něj zatěžuje školy i rostoucí administrativa a problémy v komunikaci s hygieniky, kteří nezvládají vždy trasovat kontakty nakažených a při nařizování karantény žáků nepostupují jednotně. Oba, Zajíčka i Schejbalovou, zároveň zklamalo, že Sněmovna před říjnovými volbami nedokončila projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících, která počítala mj. s nastavením financování školních psychologů či speciálních pedagogů ve školách ze státních prostředků místo dotací.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/reditele-skolstvi-letos-ovlivnila-vyuka-na-dalku-na-mnoha-temata-nebyl-cas-40381251

Dívka sleduje výuku na počítači