Pupeční kýla u dětí. Pomůže cvičení nebo je nutná operace?

Datum publikace: 22. 05. 2018
Periodikum:
motherclub.cz
Nepatří k nejvážnějším vrozeným onemocněním, s nimiž se děti potýkají. Ale přesto bychom neměli dětskou pupeční kýlu podceňovat, protože i ona se může uskřinout a pak je zapotřebí okamžitého lékařského zásahu.

Pupeční kýla u dětí (hernie) představuje relativně časté vrozené onemocnění. Naštěstí pro dítě nepředstavuje takové riziko jako pro dospělého. Pupeční branka by se měla samovolně uzavřít do 16. měsíce věku dítěte. Můžete tomu napomáhat s pomocí cvičení a speciálních zdravotních pomůcek. Pokud se ovšem kýla sama nespraví do dvou let, bude potřeba ji operovat.

Pupeční kýla u dětí představuje překvapivě častý zdravotní problém. Jedná se o vrozenou vadu u které je velmi důležité, aby byla včas rozpoznána. Pouze tak ji je možné úspěšně léčit. Někdy se rodiče mylně domnívají, že za pupeční kýlu mohou lékaři v porodnici kvůli špatnému odstřižení pupečníku a následnému ošetření pahýlu po pupečním provazci. Není tomu ovšem tak.

V dětském věku není pupeční kýla většinou nebezpečná. U dětí, na rozdíl od dospělých, dochází k uskřinutí minimálně. Někdy ovšem způsobuje bolesti břicha nejasného původu. Pokud víte, že má dítě kýlu, mějte se vždy nanejvýš na pozoru, pokud se mu náhle zvýší teplota a trpí bolestmi bříška. Pupeční kýla je nejčastějším onemocněním u dětí, které vyžaduje operativní zákrok (většinou však preventivní, plánovaný, nikoli akutní). Zajímavé je, že chlapci mívají pupeční kýlu asi 2x častěji než děvčata.

Celý článek najdete na: https://motherclub.cz/pupecni-kyla-u-deti-pomuze-cviceni-nebo-je-nutna-operace/

další zprávy z médií