Puberťáci sociální distanc neudrží, hájí Vojtěch způsob rozvolňování

Datum publikace: 04. 05. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Šéf České lékařské komory Milan Kubek na Primě kritizoval vládní rozvolňování protiinfekčních opatření jako chaotická a nesmyslná. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale vycházejí z doporučení epidemiologů. Proto prý mohou mladí lidé chodit do kina a udržovat odstupy, zatímco ve škole by to nezvládli.

„Proč od 11. května mohou puberťáci do kina, a ne do školy? To je nesmysl a výsledek lobbistických tlaků,“ řekl Kubek. Vláda totiž rozhodla, že žáci devátých ročníků mohou od té doby nastoupit do škol ve skupinách po 15 lidech, aby se mohli připravovat na přijímačky na střední školy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že v kinech bude moci být maximálně sto lidí, přičemž obsazena bude jen každá druhá řada a lidé budou moci sedět po dvou a ob sedadlo v řadě.

„U těch škol nemůžete zajistit sociální distanc. Jakmile je pustíte naplno do školy, bude se virus naplno šířit, zanášet se do domácností, na rodiče, prarodiče,“ vysvětloval Vojtěch.

Stejně rizikově vnímá Kubek i umožnění svateb, kterých se bude moci zúčastnit až 100 osob.

„Lidi se tam budou olizovat, budou popíjet, to je živná půda pro nákazu,“ řekl Kubek. „Ale věřím, že blázni mají štěstí a že to vyjde,“ dodal.

Ministr Vojtěch rozhodnutí o rozvolnění opatření hájil a připomněl, že je podmíněno pokračováním pozitivního trendu počtů nákazy.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/doufam-ze-lide-do-kina-chodit-nebudou-veri-sef-lekarske-komory-a-kritizuje-vladu-40322705