Psychologové: péče o rodinu je společností nedoceněná

Datum publikace: 21. 06. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Když přepočtete činnosti jako péče o dítě, úklid, žehlení nebo rozvoz do kroužků na peníze, dospějete k překvapivé částce. Rodiče jsou teoretičtí boháči. V reálu ovšem bez prestiže.

Byl to nápad Rodinného svazu České republiky. V rámci letošního Týdne pro rodinu chtěl ukázat, jak cenná je práce rodiče, který je s dětmi doma. Přepočetl jednotlivé činnosti na komerční částky a vyšlo mu, že když spojíte péči o dítě, vaření, úklid, žehlení, hry s dětmi, rozvoz do kroužků, dospějete při dvaceti pracovních dnech k částce 51 000 korun měsíčně. Realita je samozřejmě jiná. Kolik za to všechno? Hodinová rodičovská „mzda“ vychází na 26 korun. Pokud jste s dětmi doma tři roky, pak vychází jen na deset korun na hodinu. Blýská se ale na trochu lepší časy – vláda nedávno rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun, výše příspěvku se dá měnit každé tři měsíce a jeho pobírání se dá prodloužit maximálně do čtyř let věku.

„Tímto přepočtem chceme ukázat, jak je péče matek a otců o rodinu nedoceněná a jak malou společenskou prestiž má navzdory důležitosti kvalitního rodinného zázemí a výchovy pro celou společnost,“ vysvětluje Marie Oujezdská z Rodinného svazu ČR. Dále dodává: „Běžně se setkáváme s tím, že lidé na ’rodičovské dovolené’ jsou společností vnímáni jako ujídači dávek ze státního rozpočtu. Vše, co neprochází trhem, jako by bylo méněcenné.“ Hlavně ženy s tím pravděpodobně mají zkušenost. Možná jste se i vy setkala s tím podivným pocitem, se kterým jste se po rodičovské dovolené ucházela o práci. Když se vás zaměstnavatel při pohovoru zeptal, co jste poslední roky dělala, vypálila jste sebevědomě „starala jsem se o děti“? Nebo jste znejistěla a modlila se, aby se už řeč stočila na jiné téma?

Lenka Mužná z Fulneku je matka pěti dětí a profesí učitelka. Setkala se prý ve svém okolí s občasnými odsudky, ťukáním na čelo a názory typu: Proč zůstáváš tak dlouho doma? Vždyť mrháš talentem. Vyrovnala se s nimi sebevědomě: „Mateřství vnímám jako něco důležitého a ze všeho, co dělám, mi dává největší smysl.“ Trojnásobná matka Ivana Horáková strávila na mateřské deset let. I ona zná nepochopení okolí a také ona výchovu svých dětí považuje za nejsmysluplnější projekt: „Nic se mu nevyrovná – ani kariéra, vzdělávání, cestování nebo zážitky,“ myslí si. Vnímá to tak, že právě na mateřské získala třeba manažerské schopnosti. Naučila se prý výborně hospodařit s časem, zorganizovala si život tak, že jí zbyla chvíle na manžela, na sebe, na to, aby každý den vymyslela dětem novou pohádku. Obě matky vědí, co dělají, i když okolí možná pochybuje.

O podporu rodičovského sebevědomí se snaží psychologové. Unisono tvrdí, že věnovat se rodině je super. Říká to i psycholožka Ludmila Trapková. Ta v posledních letech vnímá oslabování mateřství a přirozeného instinktu přizpůsobovat se dítěti. Sílí podle ní tlak konzumní společnosti na to, „užívat si života“, „neztratit profesi“. Matky tomuto tlaku podle Trapkové podléhají stejně, jako v padesátých letech podléhaly trendu dávat děti do jeslí. „Přitom jen malá část dětí dozrává před třetím rokem života pro vrstevnické vztahy, ze kterých může mít užitek až v mateřské škole. Zůstávat doma s dítětem dva tři roky se rodičům vyplatí,“ tvrdí expertka. „Když se dětem dobře věnují, dítě se rychle a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje.“

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/deti/rodina-deti-materska-matka-rodicovska-dovolena-dite.A190611_203942_deti_abr?

Související články na portálu Šance Dětem