Psycholog radí rodičům: Co dělat při šikaně, kdy zakázat mobil, jak motivovat

Datum publikace: 10. 02. 2020
Periodikum:
denik.cz
Kdy začít dítě zapojovat do domácích prací? A je dobré zakazovat mu mobil, tablet či počítač? Na časté otázky rodičů školáků odpovídal dětský psycholog Václav Mertin.

Kdy začít dítě zapojovat do domácích prací?

Myslím, že to ani nevyžaduje velkou aktivitu rodičů , protože už malinké dítě s námi chce dělat spoustu věcí, poněvadž se díky tomu cítí být velkým, a navíc to děláme my, jeho milovaní dospělí. Takže je nejlepší ho zapojovat, když dítě samo chce, což je ovšem dříve, než bychom chtěli my. Řada z nás má samozřejmě obavy, aby si něco neudělalo a podobně. Třeba o Vánocích s námi chce péct cukroví, sice moc dlouho nevydrží, protože ho to přestane bavit, ale je dobré mu to dovolit už odmalička.

Musíme ovšem počítat s tím, že když si třeba vezme něco na starost, ještě není úplně odpovědné. Stane se, že na to zapomene, protože má nějaké důležitější úkoly a plány, a je na nás, abychom mu to připomněli. Spoustu dětí je od domácí práce odstrkováno, což není do budoucna úplně výhodné. Dříve bylo přirozené, že v chodu domácnosti děti dělaly pomocné práce, obzvlášť na venkově, kde třeba dávaly králíkům krmení, vodu husám a podobně. Bralo se to jako samozřejmost. Ne, že by z toho děti tenkrát byly nadšené, to určitě ne, stejně jako dneska, ale patřilo to k životu a moc se o tom nediskutovalo.

Malé děti jsme od práce odehnali, a když povyrostly, nechtějí nic dělat. Co s tím?

To, že dítě v určitém věku nechce nic dělat, myslím platí i pro děti, které jsou k práci vedené odmalička. S tím musíme počítat. Je na nás, abychom tohle období nějak přežili. V rozumné míře na dítě můžeme tlačit, protože nic naplat je potřeba to udělat. Současně bychom neměli dělat drama z toho, když se dítě nechová jako dospělý. I když dříve nemělo s domácími pracemi problém, teď zkrátka přišlo do věku, kdy se mu nechce. A pokud jsme ho k pomoci v domácnosti nevedli odmala, tak to teď máme složitější, protože každá práce vyžaduje určitou dovednost a zkušenost. Tím nemyslím, že vynést koš je potřeba trénovat léta. Proto bychom děti k práci měli brát jako asistenty, pomocníky, anebo je nechat dělat samostatně s naším dohledem.

Celý text najdete zde: https://www.denik.cz/zdravi/dite-skolak-mobil-psycholog-20200206.html

Související článek na portálu Šance dětem a rozhovor s psychologem Mertinem: